Kuzey Marmara Otoyolu’nda Sona Gelindi

Kuzey Marmara Otoyolu’nda Sona Gelindi

İstanbul-Kocaeli ve Sakarya trafiğinde yaşanan yoğunluk sebebiyle oluşan sıkıntıyı rahatlatacağı düşünülen ve bununla beraber 4 aracın geçmesinin mümkün olacağı tüneller ile dünyada örneği olmayan ve bu alanda ilk olacak 398 kilometre uzunluğa sahip olan

İstanbul-Kocaeli ve Sakarya trafiğinde yaşanan yoğunluk sebebiyle oluşan sıkıntıyı rahatlatacağı düşünülen ve bununla beraber 4 aracın geçmesinin mümkün olacağı tüneller ile dünyada örneği olmayan ve bu alanda ilk olacak 398 kilometre uzunluğa sahip olan Kuzey Marmara Otoyolu’ da süren çalışmalarda artık sonlara gelindi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, ilk etapta 2013 yılı içerisinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de yer aldığı 148 kilometre uzunluğa sahip Odayeri-Paşaköy kesimi ile başlayan otoyolun 286 kilometrelik kısmı trafiğe açılarak hizmete girmişti. Şu anda geriye kalan 112 kilometrelik kısımda ise çalışmalar sürekli olarak devam ediyor. 7’nci kısım olan 9,1 kilometrelik Habibler-Hasdal kısmındaki çalışmalar havadan görüntülenerek son hali paylaşıldı. Havadan çekilmiş olan görüntülere bakıldığında tünellerde devam eden çalışmalarda iş makinelerinin ve işçilerin aktif olarak çalıştığı görülüyor. İstanbul’un batı kesiminde yer alan Kınalı mevkii’nden başlayan otoyol, İstanbul, Kocaeli, Sakarya illerini kuzey kısmına devam ediyor, Sakarya'nın Akyazı ilçesi yakınlarına kadar gelip burada sonlanıyor ve şu anda ülkemizin en önemli karayolu yatırımları olarak göze çarpıyor. Kınalı-Odayeri, Odayeri-Paşaköy ve Kurtköy-Akyazı olarak üç ana kısımdan meydana gelen Kuzey Marmara Otoyolu’nda toplamda 7 bölüm bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, kent içerisinde ve var olan boğaz köprülerinde oluşan trafik yoğunluğunu azaltmak, diğer taraftan araçların kent içine trafiğe dahil olmadan, erişim kontrollü, yüksek standartlı, sürekli, güvenli ve konforlu bir yol ile, transit geçişinin sağlanması maksadıyla icra ediliyor.

Dünyada Bir Başka Örneği Yok

Çift yönlü tam 4 şeritli şekilde projelendirilen Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki ilk çalışma, 2013 senesinde, içerisinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de yer aldığı 148 km uzunluğa sahip olan Odayeri-Paşaköy bölümünün yapımıyla başlamıştı. Bununla beraber İstanbul için üçüncü çevre yolu görevini yerine getiren Odayeri-Paşaköy bölümü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos 2016 tarihi itibariyle trafiğe açılmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.