Mehmet Ceyhan açıkladı! Kovid-19 çocuklarda diyabete yol açıyor

Mehmet Ceyhan açıkladı! Kovid-19 çocuklarda diyabete yol açıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan, koronavirüsün çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabileceğini belirtti.Ceyhan virüsün her organı etkileyebileceğini bildiklerini söyledi.

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayıları ülkemizde 1500'ü aşarken Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgının çocuklarda Tip-1 diyabete yol açtığını söyledi.

Mehmet Ceyhan,"Virüs her sistemi tutabildiği için pankreası da tutup çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabilir. Şunu unutmamak lazım, koronavirüs kendisi olmasa bile ortaya çıkardığı anormal bağışıklık cevabıyla santral sinir sistemi yani beyinde, kalpte, akciğerde, tiroidde, pankreasta hatta üreme organlarında değişikliklere yol açabiliyor. Bunlar daha ileride uzun süreli diyabet gibi komplikasyonlara yol açıyor. Şu anda her organı etkileyebileceğini biliyoruz" dedi.

Mehmet Ceyhan açıkladı! Kovid-19 çocuklarda diyabete yol açıyor

"KORONAVİRÜSÜ TEDAVİ EDEN BİR İLAÇ ELİMİZDE YOK"

Tek tek vaka bildirimlerinin olduğunu belirten Ceyhan birtakım öngörülerin olduğunu dile getirdi. Anne ve babaların, hem kendileri ve hemde çocukları için koronavirüsten korunması gerektiğini söyleyen Ceyhan," Multisistem inflamatuar hastalığın tedavisi zaten söz konusu değil. Henüz çok etkili olan ve koronavirüsü tedavi eden bir ilaç elimizde yok. Özellikle çocuklarda biz zaten yetişkinlerde kullanılan birçok ilacı da çocuklara özel yan etkileri nedeniyle kullanmıyoruz. Dolayısıyla tek yöntem var; mümkün olduğu kadar önerilere uyarak çocuklara Kovid-19 hastalığının bulaşmasını engellemektir. Ayrıca bunların uzun sürede nasıl seyredeceğini hiç kimse bilmiyor. Onlar ancak takiplerle olabilecek. Covid-19 geçirdiği bilenen çocukların daha sonraki kontrolleri ile anlaşılacak." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum