Merkel ile Emanuel Macron bir görüşme gerçekleştirdi

Merkel ile Emanuel Macron bir görüşme gerçekleştirdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron Doğu Akdeniz konusunda bir görüşme yaptı. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron Doğu Akdeniz konusunda bir görüşme yaptı. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Almanya Başbakanı Merkel, AB’ye üyeliği olan devletlerin egemenlik haklarına yapılan saldırıların kabul edilemeyeceği açıklamasını yaptı. Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Fransa’nın Güney bölgesinde yer alan Bregançon Kalesi’nde yapmış olduğu görüşmeden sonra ortak basın toplantısı yapıldı. Yapılan görüşmenin konuları arasında, ABD, Çin, Türkiye ve Rusya ile var olan ilişkilerin görüşüldüğü ve Avrupa Birliği’nde jeopolitik bir ortak şeklinde olması gerektiği konusunu ele aldıklarını ifade eden Merkel, Avrupa'nın tek sesten konuşması durumunda güçlü olacağını söyledi. Ayrıca Merkel, Akdeniz’in doğusunda var olan konunun önem arz ettiğini dile getirerek, kendilerinin gerilime değil istikrara ihtiyacı olduklarını düşündüklerini ifade etti. Bu bölge itibariyle kritik bir konunun olduğunu sözlerini söyledi.

Güç birliği vurgusu yapıldı

Almanya ve Fransa devletlerinin güçlerini birleştirmesi durumunda iyi bir sonucun çıkabileceğini ifade eden Merkel, böylelikle iş birliği yapmanın mümkün hale geleceğini sözlerine ekledi. Diğer taraftan Merkel, AB’ye üye olan devletlerin egemenlik haklarına yönelik olacak saldırıların kabul edilemeyeceğini söyledi. Gerilimin artırılmasının değil de, diyalog ile problemlerin çözümünden yana olduklarını sözlerine ekleyen Merkel, bu durumun tüm herkes için geçerli olduğunu dile getirdi. Merkel, Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde diyaloğun ortaya çıkması adına çaba harcadıklarını kaydetti. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ise yaptığı açıklamada AB'nin Doğu Akdeniz bölümünde egemenliğinin korunmasının önemini belirtti. AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte hareket edeceklerini tekrar eden Macron, Akdeniz bölgesinde istikrar kazanması gerektiğini ve bu konu hakkında Berlin ve Paris’in ortak hareket edeceğini söyleyen Macron, Doğu Akdeniz bölümünde uluslararası hukukun korunması iradesine sahip olduklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.