Milli iradenin tankları yenmesinin üzerinden 4 yıl geçti

Milli iradenin tankları yenmesinin üzerinden 4 yıl geçti

Türkiye Cumhuriyetinin içine sızan terör örgütü FETÖ'nün  Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğine kast ettiği darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti.

Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini değiştiren önemli günlerden olan 15 Temmuz 2016'da hain terör örgütü FETÖ üyelerince darbe girişimi yapıldı. Üzerinden 4 yıl geçen girişimin izleri hala hafızalarda tazeliğini koruyor.

Ülkenin askeriye, emniyet teşkilatı ve kamu kurumu olmak üzere birçok yerine sızan hainler 15 Temmuz 2016'da darbe girişiminde bulunmuştu. Kanlı gecede 251 kişiyi şehit olmuş, 2 binin üzerinde vatandaşımız da yaralanmıştı.

O gece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CNN Türk canlı yayına Face Time üzerinden bağlanarak vatandaşları meydanlara davet etmiş, çağrının karşılık bulmasıyla darbeciler bertaraf edilmişti.

Milli iradenin tankları yenmesinin üzerinden 4 yıl geçti

DARBE SAATİNİ GERİYE ÇEKTİLER

16 Temmuz saat 03.00'de darbe yapmayı planlayan FETÖ'cüler Genelkurmay Başkanlığındaki hareketlenmenin ardından panikledi. Girişimi 15 Temmuz 20.30'a çeken FETÖ'cüler Türkiye'ye kanlı bir gece yaşatarak insanlarımızı şehit etti.

Girişimin merkezi Ankara'da bulunan Akıncı Üssü oldu. Girişimle birlikte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve çok sayıda rütbeli komutan darbeciler tarafından alıkonuldu.

Tank ve zırhlı araçların kışla dışına çıkarıldığı gecede darbecilerin kullandığı savaş uçakları TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Emniyet ve TÜRKSAT'ı bombaladı.

Darbe girişimine FETÖ mensubu ve destekçisi 8 binin üzerinde askeri personel katıldı. Girişimde 35 uçak, 3 gemi, 37 helikopter, 74'ü tank 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silahın kullanıldı.

Milli iradenin tankları yenmesinin üzerinden 4 yıl geçti

GENELKURMAY BAŞKANLIĞINDA YAŞANANLAR

15 Temmuz günü pilot Binbaşı O.K.  saat 16.16'da MİT Müsteşarlığına giderek FETÖ üyesi askerlerin Müsteşar Hakan Fidan'ı almak üzere operasyon gerçekleştireceğini söyledi.

İhbarın ardından harekete geçen MİT yetkilileri Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i telefonla arayarak bilgilendirdi. Daha sonrada  MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bir yardımcısı ayrı şekilde Genelkurmay Başkanlığına geldi.

Bu durumu gören FETÖ'cü askerler karargahtaki hareketliliği görerek panikledi. 16 Temmuz günü saat 03.00'de yapılması planlanan darbe girişimi ayı gün  saat 20.30'a çekildi.

Hakan Fidan'ın Genelkurmay Başkanlığından ayrılmasının ardından dakikalar sonra  Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında darbe hazırlıkları için toplanan 33 Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) personeli Genelkurmay'a doğru yola çıktı.

Milli iradenin tankları yenmesinin üzerinden 4 yıl geçti

DARBE, AKAR'A TEBLİĞ EDİLDİ

Kanlı girişimin üyelerinden olan FETÖ'cü Mehmet Dişli saat 21.00'de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın odasına girerek ,"Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı." diyerek darbenin başladığını tebliğ etti. Darbe girişimine destek vermeyeceğini belirten Akar, FETÖ'cü askerler tarafından elleri plastik kelepçeyle bağlanarak derdest edildi.

Akar, daha sonra  saat 23.03'te Genelkurmay bahçesinde bulunan helikopterle Akıncı Üssü'ne götürüldü. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu'nun da aralarında bulunduğu birçok general Ankara, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve bazı komutanlar ise İstanbul'dan alınarak Akıncı Üssü'ne götürüldü.

Milli iradenin tankları yenmesinin üzerinden 4 yıl geçti

TURGUT ASLAN DERDEST EDİLDİ

TSK içinde hareketlilik olup olmadığını öğrenmek için akşam saatlerinde Jandarma Genel Komutanlığına giden Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan ve koruması ise derdest edilerek komutanlıkta tutuldu. Aslan darbeciler tarafından başından vurulmuştu. 13 ay komada kalan Aslan'a cerrahi ameliyatı, beyin cerrahi ameliyatı, cihaza bağlı solunum, cihaza bağlı beslenme, pasif fizik tedavi, enfeksiyon tedavileri ve sayılmayacak sayıda tedavi uygulanmıştı.

BİNALİ YILDIRIM: BU BİR KALKIŞMADIR

Vatandaşlar hareketliliğin nedenini araştırırken  dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, saat 23.02'de televizyon kanallarına bağlanarak,"Bu bir kalkışmadır. Belirli bölgelerde devletin emanet ettiği silahları alıp devletin görevlilerine doğrultan sorumsuzca bir takım gruplar var. Bu kalkışmayı yapanın kim olduklarını en kısa sürece belirleyeceğiz. Bu gruplara karşı güvenlik görevlerimiz harekete geçmiştir." demişti.

Darbe gecesinde yaşanan dönüm noktasında Özel Kuvvetler Komutanlığını devir almak için Tuğgeneral Semih Terzi ve beraberindeki ÖKK askerlerini Diyarbakır'dan taşıyan uçak, hain kalkışmaya destek vermek için saat 01.13'te Ankara'da bulunan Etimesgut Havalimanı'na iniş yaptı.  Terzi ve ekibi, buradan helikopterlerle Gölbaşı'nda bulunan  ÖKK karargahına hareket etti.

Milli iradenin tankları yenmesinin üzerinden 4 yıl geçti

ÖMER HALİSDEMİR DARBENİN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Bu durumun ardından Nöbetçi Atsubay Ömer Halis Demir'i arayan Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, "Sana tarihi bir görev veriyorum. Semih Terzi darbeci bir haindir, vatan ve millet adına Semih Terzi'yi öldür. Bunun sonunda şehadet var. Hakkını helal et." dedi.Aldığı emri uygulayan Halisdemir,  Tuğgeneral Terzi'yi vurarak öldürdükten sonra  darbeci askerlerce şehit edildi.

HAİN GİRİŞİM BASTIRILDI

O dönem Başbakan olan Binali Yıldırım, 16 Temmuz'da saat 12.57'de Çankaya Köşkü'nde yaptığı açıklamayla girişimin bastırıldığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.