Normalleşme takvimi açıklandı! İşte tam kapanmanın ardından yapılacaklar

Normalleşme takvimi açıklandı! İşte tam kapanmanın ardından yapılacaklar

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, 17 gün sürecek olan tam kapanmanın sonucunda her şeyin eskiye dönmeyeceğini belirten uzmanlar, en iyi ihtimalle 17 gün öncesine dönebileceğimizi hafta sonu ve akşam kısıtlamalarının devam edeceğini ifade etti.

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde, ülkemizde 14 Nisan'da ilan edilen ve Ramazan ayının ilk iki haftasını kapsayan kısmi kapanma uygulaması yeterli olmayınca, 17 günlük tam kapanma ilan edildi. Bu kısıtlamalarla birlikte vaka sayılarının sağı çekilmesi amaçlanırken 17 günün sonunda uygulanacak normalleşme takvimi de açıklandı.

ÜÇ AŞAMALI NORMALLEŞME PLANI

17 gün sürecek olan tam kapanmanın ardından ilk normalleşme adımının eğitimde atılması bekleniyor. İlk etapta okulların açılarak sınavların yapılması, ikinci aşamada ise tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılışı var. Kafe ve restoranların ise üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılması gündemde.

Normalleşme takvimi açıklandı! Tam kapanmanın ardından yapılacaklar da belli oldu!

VAKALAR 100 BİNDE 100'ÜN ALTINA İNMELİ

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, tam kapatma kararının uygulanmaya geçilmesinin ardından ilk sonuçlar üzerinde çalışmalara başlandı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor.

Ülkemizde 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı 400 - 500 civarı iken tam kapanma ve bayramın ardından bu oranın 100'ün altına düşmesi bekleniyor. 

Vaka sayılarında bu hafta itibarıyla düşüş beklenirken ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha böyle seyredeceği belirtildi.

Normalleşme takvimi açıklandı! Tam kapanmanın ardından yapılacaklar da belli oldu!

KISMİ KAPANMA DÖNEMİNE DÖNÜLECEK

Tam kapanma sürecinin sona ermesiyle birlikte önce okullar ve sınavlarda iyileştirmeler yapılması gerektiği, ikinci aşamada ise tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor. Kafe ve restoranların açılması ancak üçüncü aşamada devreye girebilecekken yine masa sınırlaması ve dış mekan şartları gündemde olacak. 

Normalleşme takvimi açıklandı! Tam kapanmanın ardından yapılacaklar da belli oldu!

Durum değerlendirmesinde bulunan uzman isimler, bayram dönüşü her şeyin eskisi gibi olmasının beklenemeyeceğini, bu süreçte aşılamanın artması ve vaka sayılarının istenen sayıya gerilemesi halinde ancak tam kapanmadan önceki yani kısmi kapanma sürecindeki kısıtlamalara dönülebileceğini vurguladı. Hafta sonları ve akşam kısıtlamalarının devam edeceğini belirten isimler, "İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.