Ordu'da makyaj malzemesinden virüs bulaştı

Ordu'da makyaj malzemesinden virüs bulaştı

Ordu Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası üyelerinden olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık yaptığı açıklamada ilde bir düğün esnasında aynı makyaj malzemesinin kullanımını yapan 30 ile 35 kişi arasında vatandaşa koronavirüs bulaştığını

Ordu Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası üyelerinden olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık yaptığı açıklamada ilde bir düğün esnasında aynı makyaj malzemesinin kullanımını yapan 30 ile 35 kişi arasında vatandaşa koronavirüs bulaştığını aktardı. Ordu'nun yerel bir televizyon kanalının yayınlamış olduğu programa katılım yapan Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası üyelerinden biri olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık, koronavirüs ve yayılma biçimleri konusunda bir takım bilgiler paylaştı. İlde en fazla yayılma şeklinin düğünler, cenazeler, nişanlar ve mevlit gibi kalabalık ortamların olduğu etkinliklerin sebep olduğunu ifade etti.

İstanbul’dan Gelen Pozitif Kişinin Makyaj Malzemesinden Bulaştı

Covid-19 bulaşma şekillerine ait örnekleri veren Dr. Ayık, 24 Temmuz tarihinde Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi'nde yapılan karantina uygulaması hakkında açıklama yaparak, düğünler, cenazeler, nişanlar ve mevlitler gibi kalabalık ortamlarda çok aşırı dikkat edilmesi gerektiğini, yakın temas kurmaktan kaçınılması gerektiğini sık sık ifade ettik. Örneğin Saraycık Mahallesi'nde şu anda bir karantina süreci oldu. Orada yapılan düğüne İstanbul'dan katılan pozitif kişiye ait makyaj malzemelerini 20 kişinin kullanması sonucunda yaklaşık olarak 30-35 kişi koronavirüse yakalandığını söyledi. Bu tarz durumların yine başka mekanlarda da olduğunu dile getiren Dr. Faik Ayık, kurban bayramında insan kalabalığının artması vaka sayılarındaki artışın en büyük sebebi olduğunun ve şu anda da fındık toplamak amacıyla gelen mevsimlik işçilerin neden olduğu artışların sürdüğünü ifade etti. Dr. Ayık, maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyenin bu virüsten korunmak amacıyla en önemli yöntemler olduğunu söyleyerek vatandaşlara uyarı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.