POS cihazlarıyla temassız hırsızlığa dikkat! Tüketiciye temassız kart uyarısı

POS cihazlarıyla temassız hırsızlığa dikkat! Tüketiciye temassız kart uyarısı

Vatandaşlar artan koronavirüs tehlikesine karşı kredi kartlarındaki temassız alış veriş özelliğini aktif hale geçirmesinden sonra hırsızlar seyyar POS cihazlarını kişinin çanta veya cüzdanına yakınlaştırarak kartlardan temassız paralar çekmeye başladılar.

Pandemi salgın hastalığının artmasıyla hayatımızda ve yaşantımızda büyük değişikler olmaya başladı. Vatandaşların salgın koronavirüs hastalığı önlemleri karşısında alışverişlerde kredi kartıyla temassız alış verişleri daha da çok kullanmaya başladı. 

alışverişlerde para yerine kredi kartı temassız alışverişlerini tercih eden vatandaşlar kredi kartı limitlerininde artırmayı tercih etti. Bunu fırsat bilen hırsızlar teknolojinin açıklarından da faydalanarak yine bankalardan satın aldıkları seyyar POS cihazlarıyla vatandaşların özellikle kalabalık cadde sokaklarda, kalabalık ulaşım araçlarına binerek vatandaşların cüzdanına yakın veya çantalarına  seyyar POS cihazlarını yaklaştırarak yüklü miktarlarda alışveriş yapmış gib gösteripi kredi kartlarından temassız bir şekilde yüklü miktarlarda paralar çekildiği belirtiyor.

2-001.jpg

TÜKETİCİYE TEMASSIZ KART UYARISI

Uzmanlar, teknolojinin ilerlemesiyle vatandaşların gerek rahatlığını düşünerek, gerekse Pandemi hastalığı önlemleri karşısında kredi kartlarının temassız alışveriş seçeneklerini açmaların çok tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, bu tip hızsızlık karşısında  yinede kredi kartların  temassız olarak kullanacak vatandaşları uyararak alması gereken önlemleri şöyle sıralıyor. 

7.jpg

KREDİ KARTIYLA TEMASSIZ ALIŞ VERİŞ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!

1-TEMASSIZ yapılan her işlem kayıt altına alınıyor. Size gelen ekstreleri tek tek inceleyin

2- BANKANIZLA temasa geçerek yaptığınız her işlemin anında size SMS ile bildirilmesini sağlayın

3- ŞÜPHELİ bir harcama görünürse bunu bankaya bildirin. POS cihazları belli işletmelere verildiği için anında bulunabilir

4- KALABALIK yerlerde yanınıza yaklaşan biri POS cihazını çalıştırırsa mutlaka bir 'bip' sesi duyarsınız. Buna duyarlı olun.

5-İŞLEMİN yapılması için kartın en az 4 cm yaklaşması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.