Tatile çıkmadan önce evde alınması gereken önlemler nelerdir?

Tatile çıkmadan önce evde alınması gereken önlemler nelerdir?

Yıl'ın tatil günlerinde özellikle uzun tatil zamanlarında aileler kendi bütçelerine göre gideceği yeri seçerek tatile çıkmaın planlarını yaparlar. Pek, aileler tatile çıkmadan önce evde ne gibi önlemler alınmalıdır ?

Yılın belirli  tatil sezonu ile özellikle uzun tatile çıkacak olan aileler o yılkı tatil planlarını hazırlar, tatile çıkarkende bütcelerine göre nereye gideceklerini planlar karar verirler. Peki tatile çıkmadan önce, yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek için evden çıkmadan önce evde ne gibi tedbirler ve önlemler almalıdır?

"SU ELEKTRİK DOĞALGAZ SİSTEMLERİ KAPATILMALI"

Özellikle tatile çıkarken insanların sıkca yaptığı hatalardan bir tanesi su, doğlagaz, elektrik sistemlerinin kapatılmadan çıklıması sonucu telefisi olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Burda ayrıntı olarak evin elektiriği kapatılırken buzdolabı veya derindondurucu'da hiç bir şeylerin olmamasınada dikkat edilmelidir.

"HIRSIZLIĞA KARŞI ÖNLEM ALINMALI"

Tatile çıkan ailelerin özellikle çok sık karşılaştığı konuların başında yaşanan hırsızlıklar geliyor. Bu konuda eve hızsızların girmemesi için teknolojinin bir çok ürünlerinden faydalınabilir. Bunların en başında alarım sistemi, canlı kamera sistemi ve özelliklede giriş kapalıarının çok sağlam yapıda olması ve yine elektonik kilitleme sistemiyle emniyet altına alınmalıdır.

2.jpg

TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE EVDE EN ÖNEMLİ YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER NALERDİR?

1. Termostat, kombi gibi sistemleriniz varsa onları kapamadan çıkmayın.

2. Muslukların hepsini kapattığınızdan emin olun. Çamaşır ve bulaşık makineniz de su sızdırabilir.

3. Buzdolabınızdaki besinleri önemseyin. Tatilde olduğunuz süre içerisinde, buzdolabınızda bozulabilecek yiyecek bırakmamalısınız. Bunun için, buzdolabında öncelikle son kullanma tarihi yakın olan yiyecekleri bitirecek şekilde menü planlayıp uygulayabilirsiniz. Ya da tüm bu detaylarla uğraşmadan, buzdolabınızda yer alan tatil modunu aktif hale getirerek tatilden döndüğünüzde yiyeceklerinizi aynı şekilde bulabilirsiniz. Üstelik tatil modunda kompresör sürekli devreye girmediği için enerjiden de tasarruf edersiniz.

1-001.jpg

4. Elektrikli aletleri fişten çıkardığınızdan emin olun.

Evde prize takılı olması gerekmeyen tüm cihazları ( televizyon, küçük ev aletleri vb.) fişten çekin. Hem oluşabilecek olası yangınları önlemiş olur hem de boş yere enerji tüketmemiş olursunuz.

39.jpg

5. Tüm kapı ve pencerelerin iyice kapandığından emin olun. Alarm sistemi kullanıyorsanız, uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksanız firmayı da haberdar etmelisiniz. Tatilde size ulaşamayacakları bir yere gidiyorsanız da acil durumda aramaları gereken kişilerin kontak bilgilerini vermeyi unutmayın.

6. Eğer uzun süreli bir tatile çıkıyorsanız döndüğünüzde de rahat etmeniz için kanepe, koltuk, masa ve sandalyelerinizin üzerini tozlanmaması için örtebilirsiniz. Böylelikle döndüğünüzde tüm gün temizlik yapmak zorunda kalmazsınız.

7. Çiçeklerinizi susuz bırakmayın! Onlara bakması için kimseden yardım alamıyorsanız saksıların altlığını su ile doldurun. Ancak sıcak havalarda su çabuk buharlaşacağı için bunu kısa süreli tatillerde tercih etmelisiniz. 2-3 günden fazla süreli tatile çıkıyorsanız çiçeklerinizi teslim edecek birilerini bulmalısınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.