Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zamana kadar nasıl yapılır?

Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zamana kadar nasıl yapılır?

Milyonlarca insanın beklediği Kurban Bayramı sonunda geldi. Kurban ibadetinin gerçekleştirildiği sürede vakit namazlarında teşrik tekbiri getirecek olanlar konuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Peki Teşrik tekbiri nedir? Ne zamana kadar yapılır?

Milyonlarca müslümanın beklediği Kurban Bayramı sonunda geldi. Bu özel günde ibadetlerini yerine getirmek için sabah namazında camilere koşan binlerce vatandaş şimdi de teşrik tekbirleri getiriyor. Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etme olayına kadar uzanan teşrik tekbiri mükellef olan her Müslüman’ın üzerine vacip oluyor. Peki Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zamana kadar nasıl yapılır?

TEŞRİK TEKBİRİ OKUNUŞU: TEŞRİK TEKBİRİ NASIL GETİRİLİR VE NE ZAMAN OKUNUR?

Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere "Teşrik tekbir"ini okuması vaciptir. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir.

Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zamana kadar nasıl yapılır?

TEŞRİK TEKBİRLERİ KAÇ DEFA SÖYLENİR?

Kurban bayramının arefesinin sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar, 23 farz namazın bitiminde selam verince teşrik tekbiri okunur. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhicce'nin 11, 12 ve 13. günü olan diğer üç güne de, eyyam-ı teşrik deniyor.

Teşrik tekbiri, mükellef olan her Müslüman'ın üzerine vaciptir. Teşrik tekbiri, Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farz namazların akabinde okunur. Toplamda 23 vakit okunmuş olur.

Teşrik tekbirinin, sola selam verdikten hemen sonra ara vermeden, yerinden kalkmadan, mescitten çıkmadan ve dünya kelâmı konuşmadan okunması gerekir.

Teşrik tekbiri: Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd"

Teşrik tekbiri anlamı: Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Allah'tan başka ilâh yoktur. Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Hamd Allah'a mahsustur.

Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zamana kadar nasıl yapılır?

TEŞRİK TEKBİRLERİ FARZ MIDIR, KİMLERE VACİPTİR?

Bugün sabah namazıyla beraber milyonlarca Müslümanın gerçekleştirdiği teşrik tekbirleri toplamda 23 vakit okunacaktır. Bayramın dördüncü günü olan ikindi namazına müteakip farz namazların akabinde okunacak tekbirler "Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd" şeklindedir…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.