Tevfik Özlü korkuttu: Sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir

Tevfik Özlü korkuttu: Sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir

Bilim Kurulu Üyesi Özlü,"İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kendi illerindeki riskleri göre lokal kararlar alabilirler. Karantina, sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir. " dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgınındaki son durum hakkında YouTube hesabından değerlendirmelerde bulundu.

"Güz mevsiminin gelmesiyle de diğer solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış olacak." diyen Özlü şunları kaydetti:

"Hastane başvuruları ve sağlık sistemi üzerindeki yük artıyor. İnsanlar açık alanlardan tekrar kapalı alanlara dönecekler, oralarda bulaş riski artacak. Dolayısıyla güz mevsiminde daha da rakamın yükselmesi bekleniyor. Önümüzde çetin dönem var bunu görmemiz lazım. Tedbirlere dikkat etmemiz gerekiyor" 

Tevfik Özlü korkuttu: Sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir

"ASIL OLAN ŞEY KONTROLLÜ ŞEKİLDE HAYATIMIZI SÜRDÜRMEK"

Salgının kaç yıl süreceğinin belli olmadığını belirten Özlü,"Uzayabilir, uzadı da. Böyle genel kısıtlamalar, yasaklamalar dünyada da şu an gündemde değil. Bu tür kısıtlamalardan ziyade kontrollü bir şekilde hayata geri dönmek. Bunu olması gereken noktada tutamıyoruz. İnsanlar kurallara uyum konusunda farklılaşıyorlar. 'Türkiye'de eskiye benzer yasaklar olur mu' diye soruluyor, olmaz diyemeyiz; ama bugün için böyle bir şey gündemde değil. Asıl olan şey kontrollü şekilde hayatımızı sürdürebilmek. Ama kontrolün elden gideceğine dair kaygılar ortaya çıkarsa o zaman kısıtlamalar tekrar gelebilir. Özellikle lokal olarak bunların yapılaması daha doğru gibi şu anda." diye konuştu. 

Tevfik Özlü korkuttu: Sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir

TOPLU TAŞIMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Özlü Ankara, İstanbul gibi illerde toplu taşımanın üzerindeki yükü azaltmaları gerektiğini söyledi. Sabah işe gidiş saatleri ve akşam üstü dönüşlerde toplu taşımada kalabalıklaşmanın olduğunu belirterek,"Orada bulaş zincirleri meydana geliyor. Dolayısıyla bu yükü azaltmamız lazım. Toplu taşımanın yol açtığı bulaşı dikkate almak lazım. Büyük kentlerde sadece toplu taşıma değil onun dışında da kalabalıklaşan alanlar, AVM'ler, kalabalık caddeler, plajlar, restoranlar maskesiz mesafeye dikkat edilmeden insanlar bir aradalar, eskisi gibi gezmeye, alışveriş yapmaya devam ediyorlar. Bu alanlarda bulaşmalar ortaya çıkıyor." şeklinde konuştu

"GENEL KISITLAMALARA İHTİYAÇ OLURSA ALINABİLİR"

Özlü şunları kaydetti:

"Büyükşehirlerde de buralara dönük bazı denetimler, cezaî müeyyidelerin getirilmesi lazım. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kendi illerindeki riskleri göre lokal kararlar alabilirler. Karantina, sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir. İşletmelerin kontrolü ve cezalandırılması olabilir. Ulusal bazda, genel kısıtlamalar da ihtiyaç olursa alınabilir. Umarın onlara ihtiyaç olmaz. Dünyada bu kısıtlamalara geri dönen insanlar var. Okulları açıp tekrar kapatan ülkeler var. AVM'leri açıp tekrar kapatan ülkeler var. Bu tür geri adımlar da olmaz diyemeyiz"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.