TUBİTAK Başkanı Mandal, Kovid-19 aşısı için tarih verdi

TUBİTAK Başkanı Mandal, Kovid-19 aşısı için tarih verdi

TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşının 2021 yılı başlarında hazır olacağını söyledi.

Koronavirüs salgını ülkemizde ve dünyada sürüyor. Salgının atlatılması için henüz aşı ve ilaç bulunmazken çok sayıda ülke bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ülkemizde TUBİTAK bünyesinde bulunan Covid-19 Türkiye Platformu tarafından aşı çalışmaları sürdürülürken TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün laboratuvarında açıklamalarda bulundu.

TUBİTAK Başkanı Mandal, Kovid-19 aşısı için tarih verdi

"İLACIMIZ HAZİRAN AYINDA ÜRETİLDİ"

Çalışmalara ilişkin olarak bilgi veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal,“Biz Covid-19 Türkiye platformu olarak Mart ayında başlamış olduğumuz ilaç ve aşı çalışmalarını sizlerle paylaşıyoruz. Daha önce Mayıs ayında bir araya gelindiğinde şunu ifade etmiştik. İnşallah yaz aylarında ülkemizin bu sürecin tedavisinde kullanılan ilacı, ülkemizin kendi kaynaklarından sentezleyerek, etken ithal ederek değil kendi ülkemizde üreteceğimizi ifade etmiştik. Haziran ayında bunu gerçekleştirdik. İlacımız üretildi. Sağlık Bakanlığımızdan ruhsatlandırıldı ve şu anda kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla bu gerçekten bu platformun, 18 projenin, 49 farklı kurumun, 426 araştırmacının birlikte çalışarak yaptığı bir şeydir. Sadece burada burada bulunduğumuz Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nun değil, ülkemizdeki tüm yetkin kurumların bir araya geldiklerinde başardıkları bir iştir” diye konuştu.

TUBİTAK Başkanı Mandal, Kovid-19 aşısı için tarih verdi

AŞI ÇALIŞMALARI

"Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde kampüsümüzdeydi. Mükemmeliyet Merkezimizin açılışını gerçekleştirdi. O esnada tüm kamuoyuyla aşı çalışmalarımızı paylaştı." diyerek sözlerini sürdüren Mandal, "18 çalışmamızdan 8’i aşı çalışmasıydı. Bunların ikisinde hayvan deneyleri başarılı bir şekilde gerçekleştiğini, bunlardan birisinin ise etik kurulu izni alarak klinik aşamasına geçtiğini ifade etmişti. Bu bizim için önemli bir durum. Aşı çalışmaları normalde 5 yıl süren çalışmalardır. Bu zor günlerimizde, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde dahi araştırmalarımız gece gündüz çalıştılar. Hocalarımız, araştırmacılarımız, öğrencilerimiz bir araya geldiklerinde ne yapabildiklerini gösterdiler” şeklinde konuştu.

"GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"

Diğer aşılarla ilgili de ilerleyen zamanlarda konuşacaklarını söyleyen Mandal,"İkisinde önemli bir aşamaya gelindi. Bunlardan birisi klinik aşamaya başlamak için başvurusunu yaptı. İnşallah Eylül- Ekim ayında insanlar üzerinde denendiği aşama tamamlanır. İnşallah gelecek yıl erken aylarda bunun kullanılmaya başlanması için gece gündüz çalışıyoruz. Türk bilim insanları bu etkinlikte. Biz söylediğimiz zamanın çok daha öncesinde ilacı sunduk. Burada da inşallah 2021 yılının başları diyorum ama gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz” diyerek 83 milyona müjdeyi verdi.

TUBİTAK Başkanı Mandal, Kovid-19 aşısı için tarih verdi

"18 PROJEDEN 10'U TEDAVİ AMAÇLI İLAÇ"

Mandal'ın ardından Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin açıklamalarda bulundu. Tekin,“18 projemiz var. Bu 18 projemizden 8’i aşı, 10’da tedavi amaçlı ilaç. İlaç projelerinde ilk 2 ürünümüz çıktı. Bir tanesi ruhsatlandırıldı. Bizim bütün çalışmalarımız aslında bir takım çalışması. Çok ciddi bir efor sarf ediliyor. Türkiye için birlikte çalışıyoruz, İnşallah da birlikte geliştireceğiz. Eğer bir teknik sıkıntı yaşamasak bunları da inşallah yapacağız." dedi.

"2 AŞININ HAYVAN DENEYİ AŞAMALARI BİTİRİLDİ"

Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:

"8 aşıdan 2 tanesinin ilk hayvan aşamalarını bitirdik. Gerekli başvuruları yaptık. Etik kurulu onayımızı aldık. Bir tanesi için bakanlıktan çıkan onay akabinde prototip üretime geçeceğiz. Daha sonra insanlara test aşamalarında uygulanacak. Bunla ilgili tasarımlarımızı hazırladık. Teknik bir süreç. Arkadan aşılar geliyor, onlar da bu süreci yaşayacaklar. Dünya Sağlık Örgütünün sağladığı avantajlar var. Bunlar normalde uzun süren süreçler ama bu gibi koşullarda bazı aşamaların ertelenmesini tavsiye edebiliyor ve kaldırabiliyor. Biz de hızlı bir şekilde aşılarımızı tamamlamaya çalışıyoruz” 

"GELİŞTİRİLMİŞ VE PATENTLENMİŞ MOLEKÜLLERLE ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

8 aşıda 8 farklı teknolojiyi kullandıklarını belirten Tekin,"Hepsi dünya ile yarışır ölçekte teknolojiler. Aynısı ya da benzer teknoloji onlarda da var. Hiç kimsenin düşünmediklerini düşündüğümüz modellerimiz ve uygulamalarımız var. Türkiye’de geliştirilmiş ve patentlenmiş moleküllerle çalışmalarımız var. Dolayısıyla onlardan hiçbir geriye kalır tarafımız yok. Belki dünyada bazı noktalarda ilk olacağız. Biz ekip olarak 426 kişi Cumhurbaşkanımız, bakanlığımız ve başkanımızın desteği ile bu işleri yapıyoruz. Halkımız bize güvensin” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.