CHP'li Tunç Soyer'in "İzmir'in ayrı bayrağı ve parası olsun" açıklamasına tepkiler çığ gibi

CHP'li Tunç Soyer'in "İzmir'in ayrı bayrağı ve parası olsun" açıklamasına tepkiler çığ gibi

Adylığı ve seçildikten sonra yaptığı açıklamalarla ve uygulamalarıyla hep gündemde olan ve çok tepki çeken İzmir büyükşehir belediye başkanı Tunç Soyer'in en son olarak "İzmir'in ayrı bayrağı ve para birimi olsun" açıklamasına tepkiler çığ gibi.

Adaylığı bile çok tartışılan seçildikten sonrada İzmir büyük şehir belediyesinde atamaları, uygulamalarıyla ve açıklamalrıyla hep gündem de olan CHP'li İzmir büyükşehir belediye başkanı Tunç Soyer'in en son yaptığı "İzmirin ayrı bayrağı ve parası olsun" açıklmasına tüm çevrelerden oldukça sert eleştiriler geldi.

"YEREL ÖZERKLİKTEN SONRA BAYRAK VE PARA TALEP ETTİLER"

Daha önceki açıklamalarıyla yerel yönetimlerin güçlendirilmesi adı altında, yerel özerklik taleplerinde bulunan CHP'li belediye başkanlarına, bu defa çok ilginç bir çıkışla İzmir'in CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı. Soyer, katıldığı bir video konferans görüşmesinde "İzmir'in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun" gibi projeleri olduğunu söyledi. Bu sözlere yanıt veren AK Parti Sözcüsü Çelik "İzmir Belediye Başkanı, siyasi tartışmaları sisli bir alana sürüklüyor. Bunun yerine kentin belediye kaynaklı hizmet sorunlarına el atmalıdır" dedi.

"İZMİR İÇİN AYRI BİR BAYRAK VE PARA BİRİMİ"

Soyer ve küçük bir grup arasında gerçekleşen bu görüşmede İzmir’in CHP’li Başkanı Soyer, İzmir için ayrı bayrak ve ayrı para birimi gibi projelerinin olduğunu, bunu bir akademisyenin çalışmasına dayandırdığını söyledi.

“AYRI BİR BAYRAK AYRI BİR PARA BİRİMİ BASACAKTIK”

Tunç Soyer,yaptıği konuşmasında İzmir’in ayrı bir bayrak ve İzcoin adında ayrı bir para birimi olması için bir çalışması olduğunu fakat tepkilerle ilgili endişe duyduğunu itiraf etti.

6.jpg

ÖMER ÇELİK: SİSLİ BİR ALANA SÜRÜKLÜYOR

Tunç Soyer'in bu açıklamalaarına siyasi parti temsilcilerinden çok sert tepki geldi. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik konuyla ilgili twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Güzel İzmir’imiz, marka şehirlerimizden biridir. Hükümetimiz İzmir’in dünya kentleri arasında ayrıcalıklı bir yer edinebilmesi için kente aralıksız olarak büyük yatırımlar yapmıştır. İzmir Belediye Başkanı, siyasi tartışmaları sisli bir alana sürüklüyor. Bunun yerine kentin belediye kaynaklı hizmet sorunlarına el atmalıdır.” dedi.

2.jpg

"HAMZA DAĞ'DAN ÇOK SERT TEPKİ"

Bir diğer sert tepkiyi ise AK Parti'nin medya tanıtımından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan geldi Dağ, "Bayrak ve paradan bahsetmek, ayrı bir devlet noktasında bir şeyden bahsetmektir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanının, yani bir şehrin seçilmiş en üst tepesindeki görevde bulunan bir kişinin böyle bir düşünceyi ve fikri ifade etmesi dahi bence sorgulanmaya muhtaçtır." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in video konferans ile yaptığı bir görüşmede kullandığı ifadelerle ilgili çok sert bir şekilde eleştirerek, değerlendirmelerde bulundu.

"İZMİRLİLER İZMİR'İN KİYMETİNİ ÇOK İYİ BİLİYOR"

Hamza Dağ, İzmir'i ve İzmirlilerin kıymet değer verdiği değerleri iyi bildiklerini dile getirek "Belediye başkanı böyle bir açıklamayı, böyle bir düşünceyi, böyle bir fikri hangi motivasyonda düşündü, o toplantıda dile getirdi işin doğrusu bilemiyoruz. Ben İzmir'in 4,5 milyona yakın nüfusunun kahir ekseriyetinin milli, manevi duygular noktasında ciddi bir hassasiyeti olduğunu biliyorum." diye konuştu.

"BU DÜŞÜNCE SORGULANMALIDIR"

Hamza Dağ, izmirin Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olarak ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu gayet iyi bildiğinin görüleceğini belirterek, "Bayrak ve paradan bahsetmek, ayrı bir devlet noktasında bir şeyden bahsetmektir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanının, yani bir şehrin seçilmiş en üst tepesinde görevde bulunan bir kişinin böyle bir düşünceyi ve fikri ifade etmesi dahi bence sorgulanmaya muhtaçtır, sorgulanma gereği vardır. Ben İzmirliler adına Büyükşehir Belediye Başkanının bu konudaki motivasyonunun ne olduğunu açıklamasında fayda ve zaruri olarak görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE GÜNDEMİNE SADECE GAFLA İLGİLİ KONULARDA GELDİ"

Soyer'in sözlerinin gaftan ibaret olmasını temenni ettiğini dile getiren Dağ, "Yoksa beyinde farklı bir düşünce söz konusu da bu biraz daha erken mi telaffuz edildi, erken mi dile getirildi bunu da bilmek bizim İzmirliler adına Başkandan isteğimiz ve talebimizdir, bunu da İzmir kamuoyuna ve Türkiye kamuoyuna Sayın Başkanın açıklamasında fayda var." diye konuştu.

"İZMİRE ÇOK YAZIK OLUYOR"

Dağ, "Bir yıllık süre zarfına şöyle baktığımızda Kıbrıs meselesi, törenlerdeki dansla ilgili konular, İzmir'de Çav Bella ile ilgili hususlar, yine troll hesaplardan atacağı tweeti kendi hesabından atması olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın gündeme geldiği konular, açıkçası tamamen gafa dair hususlar. Bir senelik görev süresince Türkiye gündemine sadece gafla ilgili konularda geldi." ifadelerini kullandı.

"İZMİR'İN HİZMETE ÇOKÇA İHTİYACI VAR"

Bir belediye başkanını hizmetleriyel gündeme gelmesi gerektiğini belirten Dağ, "İzmir'in hizmete çokça ihtiyacı var ve İzmir'in bir an önce çözülmesi gereken önemli meseleleri var. Bunların büyük bir kısmı da Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından çözülmesi gereken hususlar. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu tarzdaki hususlara zaman ayırarak değil de daha İzmir'in ekmeğini büyütecek, altyapısını çözüme kavuşturacak, ulaşımını neticelendirecek noktalarda bir çalışma yapmasında işin doğrusu fayda görüyorum. Bu hususlarla gündeme gelmek Büyükşehir Belediye Başkanının diğer hususlarda, hizmet hususunda başarılı olmadığı noktasında bir mana ortaya çıkartır. Onun için de bundan sonra daha İzmirliler'in menfaatine hususlarda gündeme gelmenin veya bunları konuşmanın çok daha doğru olduğu kanaatindeyim."

8-001.jpg

MHP’DEN DE SOYER'E ÇOK SERT TEPKİ GELDİ

Bir tepkide MHP'den geldi. Konuyla ilgi çok sert eleştirilerde bulunan MHP MYK üyesi ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaolu yaptığı açıklamada “İzmir Sancağı; bölücülerin bile selam durduğu, uğruna binlerce şehit verilen semalarımızdan ebediyyen inmeyecek olan, Ay Yıldızlı Albayraktır. Atalarımız dedelerimiz Yunan’ı denize süpürürken başka bayrağa selam çakanlara, selam duranlara duyurulur! İzmir’in bir bayrağı, parası, toprağı şanı ve şerefi var ama bir belediye başkanı yok! O Başkan ki; hayalini kurduğu bayrak 9 Eylül’de bir daha hiç dalgalanmamak üzere inmiştir, bir dahada dalgalanmayacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.