Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Cinel:  Yoğun bakımlardaki azalma için 10 güne daha ihtiyaç var

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Cinel: Yoğun bakımlardaki azalma için 10 güne daha ihtiyaç var

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı İsmail Cinel, mutasyonlu virüs sürecinde yoğun bakıma yatanların yaş ortalamasının düştüğünü söyledi. Cinel, '' Vaka sayıları düşüşe geçse bile yoğun bakımlardaki azalma için ekstra 10 güne daha ihtiyaç var. '' dedi.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel pandemi sürecini değerlendirdi. Son zamanlarda yoğun bakımda kalma sürelerinin uzadığına dikkat çeken Cinel, '' Bu hafta son derece önemli bir hafta; kısıtlamaların pozitif etkilerini vaka sayılarında görmeyi dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Sabah'a açıklamalara bulunan Prof. Dr. İsmail Cinel kritik bir haftada olduğumuz vurgulayarak "Covid olmayan hastalara yer bulmakta zorluk yaşanabilir. Yavaş yavaş kısıtlılıkların etkisini görmeye başlayacağımız bir döneme giriyoruz. Sonuçlar biliyorsunuz kısıtlamalardan 15 gün sonra etkisini gösteriyor. 3 hafta sonu geçti. O yüzden kısıtlamaların pozitif etkilerini vaka sayılarında görmeyi beklediğimiz bir hafta bu hafta. Ağır hasta sayılarında ve yoğun bakım sayılarında ivme aşağıya inmeye başladıktan sona 10 gün daha zamana ihtiyacımız var. Hastaların yoğun bakımda kalma zamanları son 10 gündür artıyor. Bu hafta, kısıtlamaların vaka sayılarına olumlu şekilde yansımasını göremezsek; daha sıkı tedbirlere ihtiyacımız olacak. Cumhurbaşkanımız "Sonuçlara bakacağız, ona göre karar vereceğiz" demişti'' diye konuştu. 

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Cinel: Yoğun bakımlardaki azalma için 10 güne daha ihtiyaç var

''EĞER VAKA SAYILARINDA KISITLILIKLARIN ETKİSİNİ GÖRÜRSEK...''

Alınan sıkı önlemler neticesinde vaka sayılarında düşüşün başlaması halinde 1 hafta, 10 gün daha yoğun bakımlarda cansiperane vaziyette bu pikin atlatılmasında işlev göreceklerini belirten Cimel, ''Eğer vaka sayılarında kısıtlılıkların etkisini görürsek bu hafta sonu mutlaka aynı düzeyin devam ettirilmesi lazım. Biz de 1 hafta 10 gün yoğun bakımlarda dişimizi sıkıp çalışacağız. Bu hafta vaka sayılarında durma ve düşme başlamaz ise zaman kaybetmeden bir an önce ek tedbirlere ihtiyacımız var. Bunun için Ramazanı da tatil günlerini de değerlendirelim. Dozunu artıralım. Bu hafta çok kritik bir hafta. Vaka sayılarının azalmasının yoğun bakımdaki hasta sayılarına yansıması 7-10 gün daha demektir.'' ifadelerini kullandı. 

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Cinel: Yoğun bakımlardaki azalma için 10 güne daha ihtiyaç var

''HASTALAR SEVİSTE ACİLDE BEKLEMEK ZORUNDA KALIYORLAR''

Prof. Dr. İsmail Cinel , bu pikin kasım ayındaki pikten farklılıkları olduğuna dikkat çekti. Özel hastanelerin de daha fazla destek vermesi gerektiğini söyleyen Cinel, ''Mutasyonlu virüste yoğun bakıma yatanların yaş ortalaması düştü, ama daha uzun yoğun bakımda yatıyorlar. Yoğun bakımdaki yatakların devri daimi daha yavaş oluyor. Süreç uzadı. Şuan 4 gözle etkilerini görmeyi beklediğimiz bir haftadayız. Eskiden yoğun bakımda kalma oranı ortalama 8 günken şimdi ortalama 10 günü geçiyor. Bu da işimizi daha da zorlaştırıyor. Devir daim daha yavaş oluyor. Hastalar serviste, acilde beklemek zorunda kalıyorlar." açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.