Türkiye’de ilk çeyrekte seyahat edenlerin sayısı açıklandı

Türkiye’de ilk çeyrekte seyahat edenlerin sayısı açıklandı

Türkiye’de Ocak, Şubat ve Mart aylarını içine alan ilk çeyrekte yurt içinde yapılan seyahatlerin sayısı açıklandı. Buna göre seyahate çıkanların bir ya da daha çok gece gittikleri yerde kalma kaydı ile ülke içerisinde yapmış

Türkiye’de Ocak, Şubat ve Mart aylarını içine alan ilk çeyrekte yurt içinde yapılan seyahatlerin sayısı açıklandı. Buna göre seyahate çıkanların bir ya da daha çok gece gittikleri yerde kalma kaydı ile ülke içerisinde yapmış oldukları toplam seyahat miktarı bir önceki yıla nazaran  aynı çeyrek baz alınarak karşılaştırma yapıldığında yüzde 43,5 azalma görülerek 7 milyon 958 bin seyahat olarak kayıtlara geçti. İlk çeyrek içinde seyahate çıkan kişilerin toplamda 75 milyon 346 bin gece gittikleri yerde kaldıkları açıklandı. Ortalama olarak bakıldığında gece kalma miktarı 9,5 gece oldu.

Seyahat Yapanlar Toplamda, 4 Milyar 61 Milyon 93 Bin TL Harcama Yaptı

Yerli turistlerin, yurt içerisinde yapmış oldukları seyahat harcamalarına bakıldığında bulunduğumuz 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 41,9 azalma göstererek 4 milyar 61 milyon 93 bin TL olarak kayıtlara geçti. Yapılan bu harcamaların yüzde 96,0'lık kısmı olan 3 milyar 900 milyon 318 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 4,0'lık bölümü olan 160 milyon 775 bin TL ile de paket turlara yapılan harcamalar yer aldı. Yapılan seyahatlerin ortalama olarak yapılan harcama miktarı ise 510 TL olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte yapılan bütün seyahat harcamaları geçen yıl yine aynı çeyrekteki değişim değerleri karşılaştırıldığında en çok azalma yüzde 67,9 ile diğer harcamalarda (spor, eğlence, eğitim, mücevher, altın, gümüş, vs), yüzde 61,6 oran ile seyahat öncesinde yapılan alışverişlerde (Giyecek, çanta, kamera, film vb.) ve yüzde 61,0 oranındaki kısım ise konaklama harcamalarında meydana geldi. Akrabaları ziyaret etmek maksadıyla yapılan seyahatler ise yüzde 74,7 ile sıralamada ilk sırada yerini aldı. Seyahate çıkanların hangi amaçlarla çıktığına baktığımızda ikinci sırada yüzde 11,4 oranla gezi, eğlence, tatil gibi amaçlar, üçüncü sırada da i yüzde 7,4 oranla sağlık yerini aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.