Türkiye'de yeni sorun! Eldivensiz kalabiliriz

Türkiye'de yeni sorun! Eldivensiz kalabiliriz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, koronavirüs salgınında vatandaşlar tarafından rağbet gören tıbbi eldivenlerin artan talepler nedeniyle arzında sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Koronavirüs salgını sürecinde maske takmak önem arz ederken, çok sayıda vatandaş çevre ile temasını azaltmak için eldiven kullanmaya da özen gösteriyor. Son dönemde artan eldiven talebine ilişkin konuşan  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, dikkat edilmezse çok kısa sürede eldiven kalmayacağını belirtti.

Türkiye'de tıbbi eldiven üretilmediğini belirten Delikanlı, Malezya, Tayland ve Vietnam gibi ülkelere ham madde ve ürün ithalatı konusunda bağımlı olduğumuzu söyledi. Delikanlı,"Şu an tüm dünyada pandemi dolayısıyla talep patlaması yaşandığından kaynaklı olarak sıkıntı yaşanıyor. Ülkemizde de eldiven konusu yavaş yavaş sorun göstermeye başladı. Eldivenlerde fiyatlandırma, kullanım aralığına göre gramaj, özellik ve adetsel olarak kutu ve paketleme de değişiyordu. Cerrahi eldivenler steril ve tek paketli; genel kullanıma açık olan eldivenler de yüzlük ve iki yüzlük paketler olmak üzere kullanılıyordu." diye konuştu.

Eldiven fiyatlarına ilişkin olarak," Pandemi öncesi fiyatları 14 lira ile 16 lira arasında gramaj ve kullanım yerine göre değişiyordu. Fakat şu anda minimum 50, maksimum 250 liralara kadar kutu fiyatı görebiliyoruz, gerek marketlerde gerek tıbbi marketlerde gerekse internette" şeklinde konuştu.

Türkiye'de yeni sorun! Eldivensiz kalabiliriz

"DİKKAT ETMEZSEK ÇOK KISA BİR SÜRE SONRA..."

Sağlık çalışanlarının vatandaşlara göre daha çok eldivene ihtiyacı olduğunu belirten Delikanlı, vatandaşların hijyenine su ve sabunla dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Delikanlı şunları kaydetti:

"Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Dikkat etmezsek eğer çok kısa bir süre sonra eldivensiz kalabiliriz. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'ın konuyla ilgili çalışma yürüttüğünü biliyoruz. Dönem dönem ilgili genel müdürlükler ile de fikir alışverişinde bulunuyoruz. Denetimi artıracağı ve farklı yöntemler uygulayacağı noktasında çalışmalar yürüyor. Onun biraz hızlanmasını talep ediyoruz. Bir diğer hususta ülkeye girmiş olan eldivenin ihracatının belli bir süreliğine; en azından aralık sonuna kadar durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Olur da bir projelendirme yapılırsa Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteği ve Ticaret Bakanlığı'mızın desteği ile uygun yatırım ortamı ve koşullar sağlandıktan sonra da ülkede üretim için de gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Bir önlemi mutlaka ilgili bakanlıklar alacaktır."

Türkiye'de yeni sorun! Eldivensiz kalabiliriz

YÜKSEK FİYATLAR KİŞİLERİ STOK VE İHRACATA YÖNLENDİRİYOR

Delikanlı şöyle konuştu:

"Bu da ihracat fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklı olarak bazı kişi ve kuruluşlara stok yapmaya ve ülkeye girmiş eldivene ihraç etmeye yöneltiyor. Bu da olumsuz bir durum yaratıyor ve sağlık profesyonellerinin eldivene ulaşımını engelliyor. Vatandaşın bu eldiven kullanımlarını azaltmasını bekliyoruz, sağlık profesyonelleri bu ürün gruplarına ulaşabilsin, diye. Eğer böyle giderse dünyadaki talep patlamasından kaynaklı olarak da biz aralık ayına kadar eldiven ve benzeri ürünlere ulaşmakta ciddi anlamda sorun yaşayacağız. Bu çok aşikar görülüyor. Bu dönemde fiyatın 8 ile 10 kat arasında artığını çok rahat söyleyebiliriz" 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.