Türkiye'den dost Azerbaycan'a silah satışı

Türkiye'den dost Azerbaycan'a silah satışı

Savunma sanayisinde kısa sürede ürettiği teknolojik silahlarla silah satan bir ülke olan Türkiye, artık birçok ülkeye silah satmaya başladı. En son olarak Azerbaycan, Türkiye'den İHA, SİHA, Atak helikopteri ve Altay tankı alacağı belirtildi.

Yaklaşık 20 yıl önce savunma sanayisinde yüzde yirmi üretimle dışa bağımlı olan Türkiye, kısa sürede savunma sanayisinde yaptığı ataklarla bu oranı yüzde seksenlere çıkararak, artık savunma sanayisinde silah satan ülke  duruma geldi. Bundan önce birçok ülkeye ürettiği savunma silahlarını satan Türkiye, son olarak Yerli İHA ve SİHA, Atak helikopterleri, Altay tankları dost ve kardeş Azerbaycana gidecek.

Edililen bilgilere göre Türkiye'nin "Askeri Mali İşbirliği Anlaşması" kapsamında maddi olarak destek vereceği Azerbaycan'ın yerli İHA ve SİHA'larla birlikte Altay tankı ve Atak helikopteri alacağı ifade edildi.

Konuyla ilgili Azerbaycan devlet kanallarından olan İctimai TV'nin yayınladığı haberinde, Türkiye'den başta İHA, SİHA olmak üzere Atak helikopteri ve Altay tankları alınacağını belirtti.

TÜRKİYE'DEN ALACAĞI KREDİYLE ALACAK

25 Şubat'ta Bakü'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla düzenlenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 8’inci Toplantısı'nda imzalanan "Askeri Mali İşbirliği Anlaşması"na göre Türkiye, Azerbaycan'a 200 milyon Türk lirası değerinde mali yardımda bulunacak. Söz konusu anlaşmaya göre Azerbaycan bu meblağla Türk savunma sanayisi şirketlerinden ürün ve hizmet alacak.

Türkiye'nin yerli olarak ürettiği, Özellikle Türk İHA ve SİHA'ların İdlib ve Libya'da yaptığı etkili ve başarılı operasyonlar uzun zamandır başta Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin dikkatini çekti.

Güvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Azerbaycan'a açılan 200 milyon TL'lik kredi ile Bakü istediği silahları Türkiye'den alabilir. Bu anlaşmanın maksatlarından biri de Azerbaycan'ın Türkiye'den silah almasının önünün açılmasıdır" İfadelerine yer verdi. Hangi silahların alınacağı konusuna da değinen Coşkun, başta türkiyenin yerli olarak ürettiği İHA, SİHA, Atak helikopteri, ve Altay tankı olarak bilinen ve "Gelişen teknolojiyi, gelişen savaş metotlarını ve bulunduğumuz coğrafyanın koşullarını da göz önünde bulundurursak ben bu tedarikin yeni teknolojik silahlara yönelik olacağını değerlendiriyorum" dedi.

trhaber1.jpgGüvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ 

"ALINACAK SİLAHLAR DAĞLIK KARABAĞ'IN İŞGALİNE KARŞI ETKİLİ OLABİLİR"

Savunma Strateji ve Güvenlik Uzmanılığı alanında önemli görüşlere sahip olan  Yusuf Alabarda ise, "SİHA ve İHA'ların Dağlık Karabağ'ın işgal altından kurtulması için önemli görevler icra edeceğini düşünüyorum. Çünkü hem Libya’da hem de İdlib'de Türk SİHA'ların gelişmiş Rus silahlarına ve hava savunma sistemlerine karşı ne kadar etkili olduğu açıkça görüldü" değerlendirmesinde bulundu.

trhaber1.pngSavunma Strateji ve Güvenlik Uzmanı Yusuf Alabarda

AZERİ VEKİL:TÜRKİYE, KENDİ YERLİ SİLAHLARINI 3. BİR ÜLKEYE SATABİLİR.

Azerbaycan Milletvekili Fazul Mustafa da konuyla ilgili açıklama yaparak, "Türkiye bir NATO ülkesi olarak NATO'nun envanterinde olan silahları 3. bir ülkeye veremez ama Türk SİHA ve İHA'lar Türkiye'nin kendi ürettiği silahlar olması nedeniyle bu silahların Azerbaycan'a verilmesinin önünde hiçbir engel yoktur" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.