Türkiyenin İlk Gözlem Uydusu 9. Yılını Tamamladı

Türkiyenin İlk Gözlem Uydusu 9. Yılını Tamamladı

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün tasarladığı ve ürettiği, aynı zamanda da Türkiye'nin ilk yerli yer gözlem uydusu olma özelliğini taşıyan RASAT, yörüngede yer aldığı 9'uncu senesini de devirdi.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün tasarladığı ve ürettiği, aynı zamanda da Türkiye'nin ilk yerli yer gözlem uydusu olma özelliğini taşıyan RASAT, yörüngede yer aldığı 9'uncu senesini de devirdi. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, RASAT'ın almış olduğu görüntüler harita, afet izleme, tarımsal faaliyetler, çevrecilik, şehircilik ve planlama çalışmaları kapsamında değerlendiriliyor. Rusya tarafından 17 Ağustos 2011 yılında uzaya gönderilen ve hiçbir sınırlama koyulmadan dünyanın her noktasından görüntü alma kapasitesine sahip RASAT, 93 kilogram ağırlığı ile dünyanın her tarafını 98 dakika içinde gezebiliyor. RASAT'ın  kaydettiği görüntüler 7,5 metre boyunda siyah ile beyaz renkte ve 15 metre çok bant özelliğinde konumsal çözünürlük kalitesinde çekilirken, çerçevelerin her birinin görüntüsü 30 kilometreye 30 kilometre ölçüsünden oluşuyor. Yine bu uydu üzerinden, 960 kilometre uzunluk değerine varan şerit görüntü alınabilmesi mümkün. Günlük olarak 4 defa Türkiye'nin üstünden tarama yapan RASAT, barajlarda oluşan su çekilmesi sebebiyle bunların yeni inşaat ile desteklenmesine, çıkan büyük yangınları ve yanardağlarda oluşan patlamaları, sel sonucunda oluşan hasarları ve yeryüzünün manzaralarına kadar yüksek kalitede çözünürlük ile birçok görüntü kayıt edebiliyor. TÜBİTAK UZAY, 2003 yılında teknoloji transferi tekniğiyle fırlatılması yapılan ve ülkemizin ilk optik uzaktan algılama uydusu olma özelliği taşıyan, BİLSAT'tan kazandığı tecrübe ile RASAT'ı danışmanlık veya dış desteğin alınmayarak üretildiği biliniyor.

Ömrü 3 Sene Olarak Öngörülmüştü

Uydu için ömrü 3 sene olarak görülen ve 700 kilometre irtifa seviyesinde bile başarılı bir şekilde görevini yerine getiren RASAT, bugün yörüngesinde yer aldığı 9'uncu senesinde de başarılı bir şekilde görevine devam ediyor. Bu durumun Türk mühendislerinin ve teknisyenlerinin uzayda uzun zaman dayanabilecek olan uydu üretebileceklerinin en büyük kanıtı olduğu görülüyor. RASAT, yörüngede kaldığı süre zarfında 47 bin 943 tur atarak, 3 bin 202 görüntü kaydı yaptı ve toplamda 16 milyon 813 bin 800 kilometrekarelik bir mekanın görüntülenmesini sağladı. Gözlem uydusu, görev planlaması kapsamında her sene bütün ülkemizi içine alacak şekilde kaydedilen ham görüntüler, TÜBİTAK UZAY içerisinde yer alan yer istasyonuna indirilmesi sağlanıyor. Geometrik ve radyometrik üzerinde yapılan düzeltme işleminin ardından ham görüntüler, ayarlanması sağlandıktan sonra GEZGİN Portalı'na giriliyor. Buradan verilere ulaşmak isteyen vatandaşlar e-devlet şifreleriyle giriş yaptıktan sonra görüntülere ücretsiz bakabiliyor. TÜBİTAK UZAY, önemli uzay teknolojileri işleminin Türkiye'de yapılması ve kendi uydusunu yapma özelliğine kavuşan az sayıdaki ülkelerin içinde yer alma hedeflerine ulaşmak adına çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu noktada, kurumun öncülük etmesiyle yüksek kalitede çözünürlüğe sahip olan gözlem uydusu İMECE ve Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A'nın ileriki senelerde uzaya gönderilerek yörüngede yerini alması planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum