Türkiye'ye giriş çıkışlarda yeni düzenleme

Türkiye'ye giriş çıkışlarda yeni düzenleme

Türkiye'ye hava ya da kara yoluyla giriş ve çıkış yapacak kişilerin Covid-19 PCR testleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olan bütün laboratuvarlarda yapılabilecek.

Türkiye'ye hava ya da kara yoluyla giriş ve çıkış yapacak kişilerin Covid-19 PCR testleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olan bütün laboratuvarlarda yapılabilecek. Diğer taraftan, Sağlık Bakanlığından 81 kentin valiliğine Covid-19 PCR testi ve izolasyonu konusu ile ilgili olarak bir yazı gönderildi. Sporculara mücadele öncesinde uygulanan PRC testlerinde de yeni uygulama yapılacak. Yapılan yeni düzenleme ile Türkiye'ye havadan ya da karadan giriş tarihi veya çıkış yapacak kişilerin Covid-19 PCR testleri, Sağlık Bakanlığının ruhsatlandırmış olduğu bütün laboratuvarlarda uygulanabilecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 81 şehrin valiliğine gönderilen yazıda Kovid-19 PCR testi ve izolasyona dair yeni uygulamaların yapılacağı paylaşıldı. Yeni gelen düzenleme ile, yurt dışına gidecek olan kişilere, profesyonel sporcuların maç öncesinde ortaya çıkan şüphe ve tarama işleminde ya da mevzuatla zorunlu olan durumlarda Covid-19 tanısı için uygulanacak. 

Sağlık Bakanlığı Tarafından Belirlenen Fiyat Tarifesi Uygulanacak

PCR testi kamu sağlık hizmetlerinin fiyat tarifesi baz alınarak belirlenen fiyatlardan Bakanlık tarafından ruhsat verilmiş olan mikrobiyoloji laboratuvar ruhsatına sahip bütün kuruluşlar tarafından yapılabilecek. Koronavirüs PCR testi yapan laboratuvarların dış kalite kontrol uygulamaları, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapılması da mümkün olacak. Yapılan her bir teste ait sonuç, Bakanlıkça belirlenmiş olan sistem üzerine girilecek. Yapılan testlerin sonucunu bu sisteme işlemeyen sağlık kuruluşlarına yasal işlem başlatılacak. Bununla beraber Bakanlık, ihtiyaç duyulması durumunda bahsi geçen laboratuvarların kapasitelerinin yüzde 10'unu aşmayacak biçimde ve ücretsiz çalışılması şartıyla test gönderimi yapacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.