Ülkelerin doğal gaz rezervleri!

Ülkelerin doğal gaz rezervleri!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın günlerdir merakla beklenen müjdeyi duyurdu. 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ile Türkiye en fazla rezerve sahip ülkeler arasına girdi. İşte ülkelerin doğal gaz rezervleri...

Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük müjdeyi bugün duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020 tarihinde Tuna 1 sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Kendisini boğazdan uğurladığım günü hatırlıyorum" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi hedefimiz 2023 yılında Karadeniz'imizin gazını milletin kullanımına sokmaktır" ifadelerini kullandı.

Ülkelerin doğal gaz rezervleri!

Türkiye Zonguldak, Ereğli açıklarında tarihinin en büyük doğal gaz rezervini buldu. 320 milyar metreküplük rezervin ekonomik değeri hesaplanmaya çalışılırken Rusya’dan aldığımız gazın yaklaşık spot fiyatı düşünüldüğünde rezervin ekonomik büyüklüğünün 60 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Ülkelerin doğal gaz rezervleri!

Uzmanlar gazın çıkarılma koşulları, ekipman kiralama veya satın alma gibi unsurlara işaret ederken,  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) rakamlarına göre Türkiye bugünkü rezerv de eklendiğinde dünyada en fazla doğal gaz rezervine sahip 32. ülke oldu.

Ülkelerin doğal gaz rezervleri!

Türkiye’nin boru hatlarına karşılık çok uzun kontratlar yaparak yüksek maliyetli doğal gaz satın aldığı Rusya dünyada en fazla doğalgaza sahip ülke olarak biliniyor. Rusya’yı İran ve Katar takip ediyor.

Bugün açıklanan haberler ile birlikte Türkiye, dünyada en fazla doğal gaza sahip 35 ülke arasına girmiş oldu.

Ülkelerin doğal gaz rezervleri!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.