Uzman Çavuş tarafından 20 gün boyunca tecavüze uğrayan İ.E. hayatını kaybetti

Uzman Çavuş tarafından 20 gün boyunca tecavüze uğrayan İ.E. hayatını kaybetti

Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından 20 gün boyunca bir evde alıkonularak tecavüze uğrayan ve 16 Temmuz'da intihar eden 18 yaşındaki İ.E., yaşam mücadelesini kaybetti. Mektubunda her şeyi anlatan kızın son satırları sosyal medya aracılığıyla yayıldı.

Batman'ın Beşiri ilçesinde 16 Temmuz tarihinde intihar girişiminde bulunan 18 yaşındaki İ.E., tedavi altına alındığı hastanedeki, yaşam mücadelesini bugün kaybetti. Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından  20 gün boyunca bir evde alıkonularak tecavüz edilen ve işkencelere dayanamayarak intihar eden İ.E.'nin intiharından önce yazdığı mektup, sosyal medyada gündem oldu. Genç kızın son satırları, okuyanları gözyaşlarına boğdu. 

TECAVÜZ ESNASINDA ALKOLLÜYDÜM DEDİ, SERBEST KALDI

Batman'da 16 Temmuz'da bulunduğu intihar girişiminin ardından hastaneye kaldırılan ve tedavi altına alınan fakat kurtarılamayarak bugün aramızdan ayrılan İ.E., intihar etmeden önce yazdığı mektupla Uzman Çavuş Musa Orhan ile yaşadıklarını anlattı. Cinsel saldırıya maruz kaldığını belirten İ.E.'nin ailesi, mektubu delil olarak gösterip suç duyurusunda bulundu. Sorguya alınan Orhan ise ifadesinde İ.E. ile cinsel münasebetinin bulunmadığını öne sürdü. Arından kendisine, genç kızın mektubunu doğrular nitelikte yazılmış adli  tıp raporu gösterilince İ.E. ile Siirt'te buluştuklarını belirterek o esnada alkollü olduğunu iddia eden Uzman Çavuş, sorgusunun arından 'nitelikli cinsel istismar' suçuyla sevk eedildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

UZMAN ÇAVUŞ MECLİS GÜNDEMİNDE

Mağdur İ.E.'nin ailesi ,se adaletin sağlanması adına İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman şubesine başvurarak konunun kapanmasına engel oldu. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Milli Savunma Bakanlığı’na ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruda bulunan dernek, olay hakkında bilgi alma talebinde bulunurken HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca da uzman çavuşun serbest bırakılmasını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

16 Temmuz'da bulunduğu intihar girişiminin ardından verdiği yaşam mücadelesini bugün noktalayan 18 yaşındaki İ.E.'nin mektubu sosyal medyada gündem oldu. Mektupta yazılanlara ve bu satırlar savcılığa sunulmasına rağmen Uzman Çavuş Musa Orhan'ın serbest kalması ise tepki toplayan bir diğer konu haline geldi.

'BENİ KİRLETİP DÜNYAMI YIKTI'

Kaleme aldığı son mektubunda şiddet de gördüğünü ifade eden İ.E., bir gün boyunca uzman çavuştan kendisini koruyabildiğini ancak ikinci gün tecavüze uğradığını belirterek, 
"Ben 18 yaşında köyde yaşıyorum. Musa Orhan hayallerimi, hayatımı, umutlarımı yaktı, beni kirletip dünyamı yıktı. Benim canım acıyor dayanamıyorum beni kandırdı. Musa Orhan hala ŞOK’ta, oranın sahibi Musa Orhan’ı beklediğimi, onun telefonuyla Musa’yla iletişime geçtim. Arkadaşının evine götürdü. 1 gün bana dokunmasına izin vermedim. 2’nci gün zorla namusumu kirletti. Tecavüz etti." dedi.

"SAHİPSİZSİN, KİMSE SANA İNANMAZ"

Alkol alması için de zorbalığa maruz kaldığını belirten 18 yaşındaki talihsiz kadın, tehditlerre maruz kaldığını, bu mektubu gerçekleri anlatmak için kaleme aldığını anlattığı satırlarda, "Onun ısrarına rağmen içki içmeyeceğimi söylüyordum ama bunu söylememi istemiyordu. Beni tehdit etti. Eğer söylersem beni öldüreceğini söylüyordu. Artık öleceğim için korkmama gerek yok. Evet, gerçekleri söylemeye gelelim. Musa Orhan bana tecavüz etti. Ben ağladım, bana kendini diktirirsin dedi. Saçımı çekip yerden sürükledi, ‘kimse sana inanmaz’ dedi. ‘Sahipsizsin’ dedi." ifadelerine yer verdi.

"ECELİN BENİM ELİMDEN OLMASIN!"

Uzman çavuşun kendisine gebelik hapı içirdiğini belirten İ.E., Orhan'ın ev arkadaşının da olaylara tanık olduğunu anlatarak, "Aileme gerçekleri söyleyeceğim benim namusumu kirlettiğini … bir tecavüzcüye verseler köyüne gelip seni nasıl valizlerini aldım. Kimse fark etmedi. Aklını başına al dedi. ‘Ecelin benim elimden olmasın kalk giyin’ dedi. Benimsin dedi. Beni bir saat sağa sola getirip götürdü. Evinin nerede olduğunu bilmeyeyim diye Temmuz’da evine getirdi. 1 gece orada kaldım. Zaten akşam eve gelip seni İzmir’e götüreceğim dedi, ben dedim gitmeyeceğim. Niye annene göndermiyorsun ya kuzenin beni satarsa dedim. Anneme ‘ben olmadan seni gönderemem’ dedi. Bana gebelik hapını suya koyup içirdi. Şimdi onun ev arkadaşı Ali onu Allah’a havale ediyorum bana bir şey demedi ve benle hiç konuşmadı." söylemlerini yazdı.

TECAVÜZÜN ARDINDAN GÖREVE GİTTİ

Namusunu kirlettikleri gerekçesiyle ailesinin kendisini öldüreceği yönünde tehdit aldığını da belirten İ.E., kendisinin ağabeyine ve ardından da babasına teslim edildiğini belirterek, "2 Temmuz gelip evine, bana bilet verdi. Ben soru soruyordum taksiyi de çağırmıştı. Acele etti. ‘Çabuk kız beni komutan operasyonda bekliyorlar. Benim göreve gitmem lazım’ dedi. Kimliğim inandığımı bilmiyorum. Otobüse bindim. Siirt Petrol otobüsünde çalışan Mehmet hatırladığıma göre ona Musa ortak ilişkiye girdiğimi kuzen dedim adama. Adamın telefonunda onunla iletişime geçtim ve Mehmet’e vardığımda kuzeni falan yoktu. Geri bilet kesip aynı otobüsle döndüm. 2-3 Temmuz zaten biri gittiğimde gece orada kaldım. 3 Temmuz’da İzmir’den de otobüste indim. Kurtalan’da öğretmen evinde otelde giriş yaptım ve beni öldüreceklerini onların yüzüne bakamayacağımı namusumu kirlettiler. Bana seslendi gel seni ailen arıyor, bana verdiler. Seni onlara vereyim mi dedi. Baktım abime teslim etti. Sonra babama teslim ettiler." şeklinde yazdı.

"YA MUSA BENİ ÖLDÜRECEKTİ YA DA BEN KENDİMİ ÖLDÜRECEKTİM"

Son sözlerinde Musa Orhan'ın hayatını mahvettiğini ve kendisini intihara mecbur bıraktığını anlatan İ.E., "Ben ne ölüyüm ne sağım. Keşke ölseydim, bu mesajım benim gibi saf kızlarımızın başına gelmesin. Çakal mahvetti hayallerimi yıktı benim. Ne suçum vardı. Bana tecavüz etti. Ve inkar etmiş. Benim hayatımı umutlarımı tüketti. Parasını başına çalsın. Ben sadece … çekemez. Zaten ama gözyaşım kadar canı acısa mutlu ve azabı çekmez. Zalimin teki o merhametsiz. Allah’ım beni namusumu onun cezasını verseydi. Ya da adaletli olurdu. Beni bu duruma sokma intihar etmeye ya Musa beni öldürecekti ya da ben kendimi öldürecektim. Seni affetmiyorum. Benim hayatımı mahvettin herkesin diline düştüm." kelimeleriyle mektubuna son verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum