Uzman isim açıkladı! Balıkesir'de 7.2 deprem olabilir

Uzman isim açıkladı! Balıkesir'de 7.2 deprem olabilir

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Balıkesir'de birbirinden bağımsız 24 fay hattının bulunduğunu belirterek bölgede 7.2 büyüklüğünde deprem olabileceğini söyledi.

Depremlerin çokça yaşandığı yıl olan 2020'de geçtiğimiz cumartesi günü Balıkesir'de küçük ölçekli 3 deprem meydana gelmişti. Yaşanan depremlere ilişkin olarak Prof. Dr. Hasan Sözbilir, değerlendirmelerde bulundu.

Balıkesir'de meydana gelen depremlerin küçük ölçekli olduğunu söyleyen Sözbilir,"1953'te ve 1944'te 6.8 ve 7.2 büyüklüğündeki depremler olmuş. Yenice, Gönen ve Edremit fayının ürettiği depremlerde can ve mal kaybı yaşanmış. Dolayısıyla Balıkesir ili ölçeğinde 7.2 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeline sahip faylar var. Bölgede birbirinden bağımsız 24 tane fay parçası bulunuyor. Bu faylarda 2012 yılında hendek çalışmaları yapıldı ve tarihsel dönemde hangi depremlerden sorumlu oldukları ortaya çıktı." diye konuştu.

"YAKLAŞIK 2 BİN YILDIR KIRILMA OLMADI"

Gökçeada ve Ovacık segmentlerinin yakın gelecekte deprem üretme potansiyeli olduğunu belirten Sözbilir,"Gökçeyazı'da yaklaşık 2 bin yıldır kırılma olmadı fakat fayın deprem tekrarlama aralığı bin yıl. Dolayısıyla bu tür faylara sismik boşluk diyoruz. 2012'de başlatılan çalışma kapsamında 2023'e kadar 485 adet fayın kesilerek geçmişinin ve deprem tekrarlama periyodunun ortaya çıkarılması hedefleniyor. Balıkesir'in il afet risk azaltma planı ve kentsel dönüşüm çalışmalarında Gökçeyazı segmentine göre deprem senaryosu hazırlanması ve fay üzerinde kalan bina yapı stoğunun çıkartılması, iyileştirme çalışmalarının yapılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"BALIKESİR SİMAV FAYLARI DEPREM ÜRETEBİLİR"

Yenice - Gönen fayının 1953 yılında 7.2 büyüklüğünde deprem ürettiğini söyleyen Sözbilir,"Edremit Balıkesir ve Simav fayları da bu büyüklükte deprem üretebilir. Fay yasası depremden kaynaklanacak zararların azaltılması için çıkarılacak. Deprem olduğunda fay üzerindeki binaların zarar görme olasılığı yüksek. Biz bu yapıları önceden belirleyip, tehlikeli fay bölgesinden uzaklaştırırsak ya da güvenli hale getirirsek depremden göreceğimiz zarar azaltılmış olur." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.