And kondoru kuşu nedir? Nerde yaşarlar? Kaç yıl yaşarlar? kanat çırpmadan ne kadar uçarlar?

And kondoru kuşu nedir? Nerde yaşarlar? Kaç yıl yaşarlar? kanat çırpmadan ne kadar uçarlar?

Dünya tabitında bir çok canlı kuş türleri vardır. Bunlardan birtaneside And kondoru kuşudur. Yırtıcı bir kuş olan And kondoru kuşu bir kalkışta uzun süre uçmalarıyla ünlüdür. Peki And kondoru kuşu bir uçüşta kaç km uçar? kaç yıl yaşarlar? İşte detaylar.

Dünyada yaşayan görmediğimiz ve isimlerini hatırlamakta zorlandığımız çok çeşit kuş türleri vardır. Bunlardan birtanesi olan uzun sürekanat çırpmadan uçmasıyla ünlü olan yırtıcı vahşi kuşlardan biri And kondoru kuşudur. Peki hiç merak ettinizmi And kondoru kuşu bir uçuşta kaç km uçar? Ömürleri ne kadardır? Nerelerde yaşarlar? işte detaylar...

AND KONDORU KUŞU NEDİR, NERDE YAŞARLAR?

And kondoru (Vultur gryphus), Yeni Dünya akbabaları (Cathartidae) ailesinden olan ve Vultur cinsindeki tek kuş türüdür. Güney Amerika'ya özgü olan bu yırtıcı kuş türü And Dağları'nda ve Büyük Okyanus kıyılarında bulunur. Batı Yarımküre'nin en büyük uçan kara kuşudur.

2.jpg

BİR UÇUŞTA KAÇ  NE KADAR UÇARLAR?

And kondoru kuşu yırtıcılıkları kadar bir kalkışta uzun süre uçmalarıylada tanınırlar And kondoru kuşu bir kalkışta hiç bir yere konmadan kanat çırpmadan tam 172 km uçabiliyorlar.

And kondoru, boynunun altında beyaz yaka tüyleri ve özellikle erkek kuşların kanatlarında beyaz lekeler bulunan büyük ve siyah bir akbabadır. Baş ve boyun hemen hemen tamamıyla tüysüz ve donuk kırmızı renktedir. Kuşun heyecan durumuna göre baş ve boyun parlak kırmızı renge dönüşebilir. Erkeklerin boynunda sarkık bir gerdan ve başın üst ön kısmında koyu kırmızı bir ibik bulunur. Yırtıcı kuşların çoğunun tersine erkek dişiden daha büyüktür.

KAÇ YIL YAŞARLAR? NE İLE BESLENİRLER?

Kondor, asıl olarak hayvan leşi ile beslenir, geyik ve sığır gibi büyük hayvan leşlerini tercih eder. Cinsel olgunluğa beş ile altı yaşında erişir ve genel olarak ulaşılmaz yamaçlarda 3.000 ile 5.000 m yükseltide yuva yapar. Normal olarak bir ya da iki yumurta yumurtlar. 50 yıla kadar varan ömrü ile dünyanın en uzun yaşayan kuşlarından biridir.

4.jpg

BU KUŞLAR KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR

IUCN tarafından neredeyse tehdit altında türlerden sayılan And kondoru, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Peru ve Şili'nin ulusal sembolüdür. Güney Amerika'nın And Dağları bölgesinin folklor ve mitolojisinde önemli bir rol oynar. Doğal yaşama alanlarının azalması ve avcılar tarafından öldürülen hayvan leşlerinden kaynaklanan ikincil zehirlenmeler karşılaştığı tehditlerdir. Çeşitli ülkelerde doğal ortamı dışında üreme programları başlatılmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.