Bu meslekleri yapanlar tansiyon hastası oluyor! İstifaya sürükleyecek araştırma

Bu meslekleri yapanlar tansiyon hastası oluyor! İstifaya sürükleyecek araştırma

Birçok meslek grubu vardır belirli hastalıklara neden olan ama bu meslek grubunda çalışanlar bile bilmiyorlardır çalıştıkları meslekten ötürü kalp rahatsızlığı ve tansiyon rahatsızlığı yaşadıklarını. Detaylar haberimizde…

Ülkemizde ve dünyada kalp ve tansiyon rahatsızlığı yaşayan milyonlarca insan var. Ancak bu meslekleri yapanlar daha dikkatli olmalılar. İşte detaylar…

banka

BU MESLEKLER TANSİYON HASTASI YAPIYOR! KALP KRİZİNE NEDEN OLAN MESLEKLER ORTAYA ÇIKTI

Özlem Esen, hipertansiyonun insan sağlığını tehdit eden bir hastalık olduğunu ve yaşam tarzı hastalığı olarak tanımlandığını vurguluyor. Finans sektörü çalışanları gibi yüksek stres faktörlerine maruz kalan kişilerin yüksek tansiyon geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu, yanlış bir yaşam tarzı seçimini gösterir. İşte yüksek tansiyona neden olan bazı meslekler ve bunları önlemenin yolları.

Özlem Esen, hipertansiyonun bir yaşam tarzı hastalığı olarak tanımlandığını ve insan sağlığını tehlikeye atan bir hastalık olduğunu açıkladı. Yüksek düzeyde stres ve diyetin yüksek tansiyonun nedenlerinden biri olduğu iyi bilinmektedir. Kardiyoloji Bölüm Başkanı Profesör Özlem Esen, hipertansiyonun en yaygın ölüm nedenlerinden biri olduğunu vurguladı.

HİPERTANSİYONA YAKALANMA RİSKİ YÜKSEK DURUMLAR

Özlem Esen, hipertansif hastaların genellikle herhangi bir belirti hissetmediğini ve bu durumun ancak doğru ölçümlerle anlaşılabileceğini hatırlattı. Finans sektörü başta olmak üzere yüksek stresli işlerde çalışan kişilerin hipertansiyon riski altında olduğunu söyledi.

Sakin ve rahat bir pozisyonda oturarak doğru tansiyon ölçümünün yapılabileceğini söyleyen Profesör Dr. Özlem Esen, günümüzün dijital cihazlarının en az geleneksel tansiyon aletleri kadar güvenilir olduğunu anlattı. En sağlıklı ölçüm yolunun her iki kolda da en yüksek değeri takip etmek olduğunu açıkladı.

Dr. Özlem Esen, "beyaz önlük sendromu" olarak bilinen bir duruma da dikkat çekti. Beyaz önlüklü bir ortamının rahatlığının hastanın tansiyonunu düşürebileceğini söyledi. Ancak bu durumun ileride iç organlar incelendiğinde ortaya çıkacak olan organ hasarlarına yol açabileceğini anlattı.

Bir yaşam tarzı hastalığı olarak tanımlanan hipertansiyonun stres faktörünün yüksek olduğu işlerde daha sık görüldüğünü vurguladı. Dr. Özlem Esen, bunun hayatımızda yanlış bir şeyler yaptığımızın bir işareti olduğunu açıkladı. Esen, kaygı bozukluklarının da tansiyonu yükseltebileceğini, bu nedenle stres yönetimi tekniklerinin kullanılmasının ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesinin önemli olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Özlem Esen, yaşla birlikte kan damarlarının daha az elastik hale gelmesi ve kanın daha sert duvarlara çarpması nedeniyle hipertansiyon gelişme ihtimalinin arttığına dikkat çekti. Bu durumun kan damarlarının sertleşmesine ve dolayısıyla yüksek tansiyona yol açtığını anlatan Esen, damar yapısının 12/8 tansiyonda hayata adapte olduğunu anlattı.

Profesör ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olan bazı besinler olduğuna da dikkat çekiyor. Özlem Esen, kırmızı üzüm, çilek ve kiraz gibi meyvelerin tansiyonu düşürdüğünü anlattı. Düzenli, kontrollü dozun faydalı olacağını açıkladı. Ancak karpuz yenmemesi konusunda da uyardı. Yaz aylarında sıklıkla tüketilen karpuzun yüksek tansiyona neden olabildiğini söyleyen Esen, insanların tüketimini kontrol etmeye dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Tansiyon hastaları için lifli gıdaların önemli olduğunu anlatan Prof. Özlem Esen, lifin bağırsakları temizlemeye ve toksinleri hızla atmaya yardımcı olduğunu açıkladı. Meyveyi smoothie olarak yemek yerine lifle birlikte çiğnemeyi önerir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.