Cinsel organa dokunmak abdesti bozar mı? Kadın erkek ele ele tutarsa abdest bozulur mu? Diyanet İşleri Başkanlığı

Cinsel organa dokunmak abdesti bozar mı? Kadın erkek ele ele tutarsa abdest bozulur mu? Diyanet İşleri Başkanlığı

Cinsel organa dokunmak abdesti bozar mı? sorusu Müslümanlar tarafından araştırılıyor. Cinsel organa dokunmak Hanefilere göre abdesti bozmaz. Çünkü cinsel organa dokunmakla vücudun herhangi bir organına dokunmak hüküm bakımında aynıdır.

Cinsel organa dokunmak abdesti bozar mı? Elbise üzerinden yada yanlışlıkla cinsel organa dokunmak abdesti bozar mı? Bu durum mezheplere göre farklı şekillerde sonuçlar doğurabilir. Peki Diyanet İşleri Başkanlığı konu ile ilgili nasıl bir açıklama yapmıştır? gelin birlikte bakalım?

CİNSEL ORGANA DOKUNMAK ABDESTİ BOZAR MI? DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Cinsel organa dokunmak Hanefilere göre abdesti bozmaz. Çünkü cinsel organa dokunmakla vücudun herhangi bir organına dokunmak hüküm bakımında aynıdır. .(Mevsılî, İhtiyâr, İstanbul, ts. I, 10-11). Zira Peygamber Efendimiz (s.a.s.) kişinin cinsel organının vücudunun diğer bölümleriyle aynı olduğunu ifade etmiştir (Ebu Dâvud, Taharet, 71).
Şafiîler ise ilgili hadislere (Tirmizî, Taharet, 62) dayanarak kişinin kendi cinsel organına avuç içi ile dokunmasının abdestini bozacağını söylemişlerdir. Yine onlara göre, aralarında dinen evlenme engeli bulunmayan kadın ve erkekten birinin, elinin veya teninin diğerinin tenine temas etmesi ile de abdest bozulur (Ahmed b. Hüseyin, Şerh-u İbnü’l-Kâsim, Ankara, 2009, s. 14).

Elbise üzerinden veya yanlışlıkla cinsel organa dokunmak abdesti bozar mı?
Cinsel organa dokunmak Hanefilere göre abdesti bozmaz. Çünkü cinsel organa dokunmakla vücudun herhangi bir organına dokunmak hüküm bakımında aynıdır.

EVLİ ÇİFTLERİN BİRBİRİNİ ÇIPLAK OLARAK GÖRMELERİ ABDESTİ BOZAR MI?

Eşler arasında ‘avret’ (bakılması haram olan yerler) konusunda bir sınırlama yoktur. Karı-koca birbirini çıplak olarak görebilirler, vücutlarının tamamına bakabilirler. Eşlerin birbirlerinin çıplak bedenlerine bakmaları sebebi ile cinsel organlarından bir sıvı gelmedikçe abdestleri bozulmaz (Kâsânî, Bedâiü’s-sanâi’, 1406 /1976, Beyrut, I, 37).

cinsel.jpg

KADINLARIN VE ERKEKLERİN CİNSEL ORGANINDAN YEL GELMESİ ABDESTİ BOZAR MI?

Erkeğin ve kadının cinsel organlarından çıkan yel, abdesti bozmaz. Bununla birlikte abdest alması müstahaptır (Heyet, el-Fetâve’l-Hindiyye I, 9).

Şafii Mezhebi'ne göre tenasül uzvuna ve İmam Şafii'nin cedid (yeni) görüşlerine göre dübür halkasına elin iç kısmıyla dokunmak abdesti bozar.

Ümmü Habibe'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (asv):

"Her kim tenasül uzvuna veya fercine dokunsa, abdest alsın.'' (Nesai, Gusl 30) buyu­rur. Hadisteki "ferc" kelimesi hem erkeğin hem de kadının cinsel organıdır.

BEBEĞİN ALTINI DEĞİŞTİRİRKEN POPOSUNA DOKUNMAK ABDESTİ BOZAR MI?

Buna göre, kişinin kendi cinsel organına veya dübür halkasına elinin iç tarafıyla dokunması abdesti bozduğu gibi, küçük yaşta da olsalar başkalarınınkine dokunmak da aynı şekilde abdesti bozar. Bunda herhangi bir yaş sınırı olmaksızın abdesti bozar. Ancak bu durumda dokunulan kişinin değil, dokunanın abdesti bozulur.

Kişinin, testislerini (husyelerini) ellemesi ile abdesti bozulmaz.

Şu halde, Şafii Mezhebi'ne mensup bir anne, bebeğinin altını temizlerken, çıplak elinin içi ile bebeğinin ön veya arkasına değerse ab­desti bozulur. (bk. Kadı Ebu Şuca’, Ğayet’ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 99-100)

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.