Duyuru az önce geldi! 15 Temmuz - 30 Eylül tarihleri arasında bunu yapmak yasaklandı

Duyuru az önce geldi! 15 Temmuz - 30 Eylül tarihleri arasında bunu yapmak yasaklandı

Bolu valiliği yeni yasak kararlarını duyurdu. Orman yangınlarını önlemek için alınan tedbirler açıklandı. İşte detaylar…

Bolu il sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda yasal ve zorunlu izinler dışındaki girişlerin hepsi 15 Temmuz 30 Eylül aralığında yasaklandı. Bunun nedenini Bolu valiliği orman yangınlarının önüne geçmek olduğunu bildirdi.

bolu yasakları

Valiliğin Kararları

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmış olan verilere göre; ülkenin genelindeki mevsimsel sıcaklık değerinin artması orman alanlarının ve çevresindeki insan hareketliliğine bağlı olarak orman yangınlarının artma riskinin olduğu gözler önüne serildi. Buna göre Bolu ilindeki orman yangınlarının önlenebilmesi amacıyla bazı kararlar alındı.

Bunlar;

1- Bolu il sınırları içerisindeki ormanlık alanlara yetkililer veya zorunlu nedenlerden kaynaklı izin verilecek kişiler haricinde tüm girişler 15 Temmuz – 30 Eylül aralığında yasaklandı.

2- Bolu il sınırları dahilinde piknik alanlarında 10.00 – 20.00 saatleri arasında ocak, barbekü, mangal kullanılması serbesttir.

3- İkinci madde içerisinde belirtilen yerler ve koşullar dışında herhangi bir ormanlık alanda ateşli bir eylem gerçekleştirmek yasaktır.

4- Orman çevresindeki sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek herhangi bir yangın riskine karşı tedbirsiz bırakılmayacaktır.

5- Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar enerji hatlarını özellikle ormanlık alanlardan geçen yerlerine gerekli bakımlarını yapacaktır.

6- Orman Kanununda yer alan 31 ve 32’inci maddeler kapsamındaki köylerimiz başta olmak üzere hiçbir şekilde çoban ve avcı ateşi yakılması yasaktır.

7- Kamping işletmeleri haricinde orman içerisinde kamp kurmak yasaktır.

8- Ormanlık alanlara yakın olan düğün ve benzeri organizasyon kuruluşları yangına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu ve benzeri eylemlerde bulunulması yasaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.