filler en çok hangi canlılardan korkar? Ne kadar yaşarlar?

filler en çok hangi canlılardan korkar? Ne kadar yaşarlar?

Hayvanlar arasında en iri yapılı hayvanlar fillerdir. Yaşamları boyunca iki canlının dışında hiç bir canlıdan çekinmezler ve de korkmazlar. İşte fillerin çekindiği ve korktuğu iki canlı

Hayvanlar aleminde hayatlarından en dişe etmeden yaşayan canlılardan biridir filler. büyük ve iri cüsseleriyle hiç bir canlıdan çekinmez ve korkmazlar sadece iki canlıdan korkarlar bir insandır diğeri de arılardır.

FİLLER KAÇ YIL YAŞARLAR?

Afrika Filleri vahşi ortamda 70 yıla kadar yaşayabilir ancak maalesef esaret altında olduklarında uzun süre yaşamaya meyilli değildir. Asya Filleri, Afrika Filleri'ne göre yaklaşık 48 yıl daha kısa bir ömüre sahiptir ve yaklaşık 25 yıl yaşarlar.

2-001.jpg

FİLLER ARILARDAN NEDEN KORKARLAR?

Kenya'da Oxford Üniversitesi'nde görevli bilim adamları ile "Save the Elephants" ve "Disney's Animal Kingdom" adlı kuruluşlar tarafından yapılan araştırmada, eşek arılarının vızıltıları karşısında fillerin sadece kaçmakla kalmayıp, arılar etrafta olmasa bile kendilerine özgü "homurdanma" sesini duyduklarında sığınacak bir yer aradıkları ortaya çıktı.

Araştırmayı yöneten Oxford Üniversitesi Zooloji Bölümü'nden Profesör Lucy King, "Deneylerimizin sonunda fil ailelerine öfkeli eşek arılarının sesini dinlettik ve tepkilerini inceledik. Fillerin sadece vızıltılardan kaçmakla kalmadıklarını, aynı zamanda kendilerine özgü bir homurdanma sesi çıkardıklarını ve kafalarını salladıklarını fark ettik" dedi.

Araştırmada fillerin kendilerine özgü homurdanmanın orijinal kaydı dinletildiğinde başka, değişik bir versiyonu dinletildiğinde başka tepkiler verdikleri görüldü.

Bilim adamları bilimsel internet dergisi PluS One'da yayımlayacakları araştırmalarında, bu homurdamanın eşek arısı tehlikesine karşı genç filleri eğitme amacı taşıyabileceğine işaret ettiler.

Bu özel homurdanma sesinin arılardan başka tehlikeler için de kullanılıp kullanılmadığının bilinmediğini belirten araştırmacılar, bu konuda da çalışmalar yapılabileceğini kaydettiler.

Önceki araştırmalarda, fillerin arı kovanlarından uzak durdukları ve yaşadıkları bir bölgeye arı kovanı kurulmasının fillerin uzaklaşmasını sağladığı, böylece fil sürüleri geçerken büyük hasara yol açmalarının engellendiği görülmüştü.

Kalın derilerine rağmen yetişkin filler özellikle gözlerinin çevresi ile hortumlarının içinde arı sokmalarına karşı savunmasız kalıyorlar. Yavru filler için de çok daha ince olan derileri nedeniyle bir arı topluluğu saldırısı ölüm riski taşıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.