Gece uyumadan bu meyveden yiyin! Bu kez sinekler sizden kaçacak

Gece uyumadan bu meyveden yiyin! Bu kez sinekler sizden kaçacak

Sert geçen bir kış mevsiminin ardından gelen kavurucu sıcaklar beraberinde birçok sinek ve sivrisinek türününde gelmesini sağladı. Sivrisineklerden kurtulmanız için bu meyveyi tüketmeniz yeterli. İşte detaylar…

Soğuk geçen günlerin ardından havaların ısınmasına bir yandan seviniyorken bir yandan da ısınan havanın etkisi ile ortaya çıkan sivrisinekler için üzülüyoruz. Siz de sivrisinek kovmak için kimyasal kullanmak istemiyorsanız bu meyve tam size göre. Detaylar haberimizde…

MARKET

SİVRİSİNEKLERİ KAÇIRAN MEYVE! UYUMADAN ÖNCE YERSENİZ SİNEKLER ASLA SİZE YANAŞMIYOR

Araştırmalar sivrisineklerin neleri sevmediğini ortaya çıkardı. Isırık bölgesinde kızarıklık ve kaşıntıya neden olan sivrisinekler yaz aylarında daha sık görülür. Peki bazı sivrisinek kovucu ipuçları nelerdir?

Sıcaklık arttıkça sivrisinek sayısı da artıyor. Sivrisinek ısırıkları can sıkıcıdır. Peki sivrisinek ısırıklarından korunmak için doğal olarak ne gibi önlemler alınabilir?

Sivrisinekler sevmedikleri kokulara gelmezler. Peki sinekleri uzak tutmanın ilk yolu nedir, işte detaylar...

SİVRİSİNEKLER SİZDEN NASIL KAÇAR?

KULLANDIĞINIZ SABUN MARKASINI DEĞİŞTİRİN

Hepimizin bildiği gibi, sabun nasıl koktuğumuzu etkiler. Ancak aynı sabunu kullanan insanlar bile farklı kokabilir. Bu yılın başlarında yayınlanan bir çalışma, bazı kokuların sivrisinekler tarafından daha da çekici hale getirildiğini gösterdi.

Satılan sabunların çoğu çiçek veya meyvemsi kokulara sahiptir. Bu tür kokulu sabunları kullanmak sizi sivrisineklerin hedefi haline getirebilir. Bir yandan, bazı bilimsel araştırmalar, sivrisinekleri uzak tutmak için en iyi çözümün hindistancevizi yağı içeren sabunlar kullanmak olduğunu gösteriyor.

MUZ YERİNE ÜZÜM TÜKETİN

Sivrisinek ısırıklarını önlemek için muz yerine üzüm kullanılabilir. Bir çalışma, bazı insanların muz yedikten sonra ellerinin kokusunun sivrisinekleri daha çekici hale getirdiğini buldu. Ancak, bu tüm meyveler için geçerli değildir. Aynı yöntem üzümde de tekrarlanmış ve üzüm yendikten sonra sivrisinek çekiminde bir değişiklik olmamıştır.

Geceleri uykunuzu bölen sivrisineklerin sizi ısırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Dahası: Sivrisinekler neden kan emer?

BİRA TÜKETMEYİN

Sivrisinek ısırıklarını önlemek için muz yerine üzüm kullanılabilir.

2010 yılında yapılan bir araştırma, sivrisineklerin insanları bira veya su içmeden önce ve sonra ne kadar çekici bulduğunu ölçtü. Bira içtikten sonra gönüllülerin vücut kokuları sivrisinekler için daha çekici hale geldi. Ancak gönüllüler suyu içtikten sonra bile sivrisinekler onları çekici buldu. Bu nedenle, sivrisinekler için doğal bir hedef haline gelmek istemiyorsanız, bira içmeden önce iki kez düşünmelisiniz.

DEODORANT KULLANIN

Bir araştırma sonucunda, deodorantlardaki bir bileşiğin (izopropil tetradekanoat) sivrisineklerin deodorant kaplı yüzeylere konmasını önleyerek onları uzak tuttuğunu buldu. Hatta yere konan sivrisinek sayısı V kadar azaldı. Bunun ne kadar küçük bir ısırmaya yol açacağını düşünüyor olabilirsiniz.

Egzersiz sırasında deodorant kullanmak önemlidir. Çünkü başka bir araştırma, terlemenin sivrisinekleri çektiğini ortaya koydu.

SARIMSAK VE B VİTAMİNİNİ KORUYUCU OLARAK GÖRMEMEK

Birçok insan sivrisineklerden kaçınmak için sarımsak yer veya B vitamini takviyesi alır. 2005 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcılar sarımsak yedikten ve B vitamini takviyesi aldıktan sonra sivrisineklere maruz kalmışlardır. Diğer şeylerin yanı sıra, sivrisinek ısırıkları kaydedildi, ancak sonuçlar, sarımsağın sivrisinekleri kovduğuna dair hiçbir kanıt göstermedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.