İçişleri Bakanlığı, sinema salonlarının açılma tarihini 1 Mart 2021'e çekti!

İçişleri Bakanlığı, sinema salonlarının açılma tarihini 1 Mart 2021'e çekti!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler arasında yer alan ve 31 Aralık tarihinde geçerliliğini yitirmesi beklenen sinema salonlarının kapatılması kararı, 1 Mart 2021 tarihine ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yer alan önlemlere bir yenisi daha eklendi. 31 Aralık tarihine kadar durdurulmuş olan sinema sektörünün faaliyetlerine ilişkin yapılan yeni düzenleme ile salonların açılış tarihi 1 Mart 2021'e ertelendi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İLE SEKTÖRÜN ORTAK KARARI

81 İl Valiliğine İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından gönderilen genelgede, yeni tip koronavirüsün kapalı ve kalabalık ortamlarda hızla yayılması hususunun yanı sıra sinema salonlarında maske, mesafe ve hijyen kurallarının aksaması göz önünde bulundurularak sektöre ilişkin yeni önlemler alındığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, sinema salonlarının açılma tarihini 1 Mart 2021'e çekti!

Bu önlemler dahilinde, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda, salgınla mücadelede istikrar ve devamlılığı saylayabilmek adına sinema salonlarının hizmetinin 1 Mart 2021 tarihine dek ertelenmesi karaarı  alındığı belirtildi. Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

UYMAYANLAR HAKKINDA ADLİ İŞLEM

Tedbirlerin aksamaması ve yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelenin devam edebilmesi adına alınan bu karara uymayan kişi ve işletmelere,  Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edileceği duyuruldu. Bu kapsamda suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.