Muz daha uzun süre nasıl saklanır? Erken bozulmaması için ne yapılmalı? Siyahlanmaması için ne yapılmalı?

Muz daha uzun süre nasıl saklanır? Erken bozulmaması için ne yapılmalı? Siyahlanmaması için ne yapılmalı?

Bazı pratik bilgilerle meyve sebzeleri daha uzun süre saklayabiliriz. Bu meyvelerden bir tanesi de muz'dur. Muz'u uzun süre saklamaklamak için ne yapılmalı, siyahlanmaması için neler yapılmalı. İşte muz'u uzun süre saklamanın püf noktaları.

Meyve sebzeler dalından ve tarladan koparılıp hasat edildikten sonra bunların uzun süre saklanması ve muhafaza edilmesi çok önemlidir. Bunun için sebze ve meyvesine göre uygun pratik teknikler ve uygulamalar vardır. 

"MUZ'UN KÖKÜNÜ STRENÇ İLE SARARAK ÖMRÜNÜ UZATABİLİRSNİZ"

2.png

Bu sebzelerin başındada Muz gelir. Muz dalından koparıldıktan sonra fazla uzun ömürlü olmayan bir meyvedir. Bu meyveyi uzun süre saklamak için koparılan muzun kökü veya sapı olarak tarif edilen yerden koparılan yer ve sapın tamamen streç ile sarılmasıyla Muz'un saklama ömrünü uzatmış oluruz.

Marketten veya pazardan muz aldığınız zaman kabuklarına dikkat etmeniz gerekir. Siyah renk almış kabuklar muzun bozulduğuna işarettir. Kabuğu zarar görmeden, pürüssüz sarı renkte olan muz alırsanız daha uzun süre kararmadan saklayabilirsiniz. Toplu, salkım halinde muz almağa özen gösteriniz. Tek halde satılan muzlar hızla kararır.

1.jpg

MUZ KARARMAMASI İÇİN NE YAPILMALIDIR?


Doğru Sıcaklıkta Saklayınız

Muz çok değerli bir besin maddesi olmasına rağmen dalından koparıldıktan sonra saklanması zordur. Özellikle belli bir zamandan sonra muz kararmaya ve çürümeye başlar muz'un kararmamasını önlemek için bazı püf noktaları vardır işte o püf noktalarını sizler için araştırdık.

Alınan muz çoğu kişi tarafından hemen buzdolabına koyuluyor. Aslında bu doğru yöntem değildir. Taze muz oda sıcaklığında saklanmalıdır. Buzdolabında muz hızla kararmağa başlar.

Muz Yalnızlığı Sever

Muz kararmasını önlemek için onu diğer meyvelerle aynı poşette tutmayınız. Başka meyve kabuklarının etrafa yaydığı etilen maddesi muzun çürümesine sebep olabilir. Muz kuyruklarını streçlerseniz onun uzun süre taze kalmasını elde edersiniz. Kabuğu kararmış olan muzları ise buzdolabında saklamanız tavsiye olunur. Marketten veya pazardan aldığınız muzu poşette tutmayınız. Kapalı kalan muz daha çabuk bozulabilir.
Kabuksuz Muz Nasıl Saklanır?

Kabuğu temizlenmiş muz çabuk bozulur, bu nedenle kabuksuz muzları poşete koyarak derin dondurucuda saklanabilir. Gerektiği zaman çıkararak kullanabilirsiniz. Donmuş muz oda sıcaklığında çözülmeli, mikrodalgalı fırına koyulmamalıdır.

Limon suyu ile muz kabuklarını silerseniz onun kararmasını önlemiş olursunuz.
Kararmış Muz İşe Yarar Mı?

Kabuğu kararmış muz onun tam anlamda bozulduğu anlamına gelmez. Uzun süre buzdolabında bekletilen muz kabukları kararsa bile, içi taze kalabilir. Fakat kararmış muz hızlı tüketilmelidir. Farklı tatlılarda, pasta, keklerde onu kullanabilir veya isteğe göre milkshake yapabilirsiniz. Muz püresinden muzlu ekmek yaparak misafirlerinize sunabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.