Söz, Nişan ve evlilik yüzüğü hangi ele ve hangi parmağa takılır?

Söz, Nişan ve evlilik yüzüğü hangi ele ve hangi parmağa takılır?

Bir çok genç hayatını birleştirmek ve ömür boyu yaşayacağı eşini bulmak ve yuva kurmak için anlaşabileceği kişiyle evlilik planları yapar. Evlilik öncesi nişan ve düğün yüzükleri takılır. Peki nişan ve evlilik yüzükleri hangi ele ve hangi parmağa takılır.

Evlilik bir çok gencin hayalidir. Gençler yaklaşın 18 yaşından itibaren bir ömür boyu hayatını paylaşabileceği kişilerle hayatlarını birleştirir. Ülkemizde evlilikle ilgili bir çok örf ve adetlerimiz vardır. Bu adetler ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı uygulanır. Evliliğin başından ve sonuna kadar yapılması gereken bazı belli başlı kurallar vardır. Bu kuralların başında kız isteme merasimi vardır, isteme kız tarafından kabül edilirse söz kesme, ardından nişan merasimi düzenleme ve ve son olarak ta evlik için düğün merasmi düzenlenir. 

1.jpg

"SÖZ YÜZÜĞÜ HANGİ ELE VE HANGİ PARMAĞA TAKILIR"

Evlilik öncesi ve yuva kurmanın ilk resmi merasimlerinden biridir söz yüzüğü takılması. Çiftlerin aklına takılan konular arasında genellikle söz yüzüğünün hangi ele takıldığı yer alıyor. Söz yüzükleri evlilik öncesi takılan bir yüzük olduğu için sağ elin yüzük parmağına takılır. Söz töreninde takılan tektaşını da evliliğe kadar sağ elinin yüzük parmağında kullanmalısın

1.jpg

Bu törenlerden ilk önce söz itsemede kız tarafı kabül ederse aileler arasında söz yüzüğü takılır. Ardından nişan için tarih belirlenir o tarihte ailler arasında yine düzenlenen bir merasimle nişan yüzükleri takılır, ardından düğün için tarih belirlenir ve düğün yapılır.  Düğün hazırlıkları yapılarak düğün yapılır. Peki birçok insan  söz nişan ve düğün yüzükleri hangi ele ve hangi parmağa takılır diye merak edip araştırma yapıyor. Sizler için araştırdık. İşte detaylar....

2.png

Evlilik ile birlikte yüzük takma geleneği eski Mısırlıların inançlarına kadar dayanmaktadır.M.Ö. 2800 yıllarında kullanılmaya başlandığı tahmin edilen alyans yüzükler, dairenin başlangıç ve bitiş yönü olmadığından sonsuzluğu simgelediğine inanılmıştır.Mısırlarda başlayan bu kültür zamanla Romalılara da geçmiş ve iyice yayılmıştır.

33.jpg

"NİŞAN VE EVLİLİK YÜZÜKLERİ HANGİ ELE VE HANGİ PARMAĞA TAKILIR"

Evlilik öncesi nişan merasimi olur bu merasimde evlenecek çiftlere nişan yüzükleri takılır Nişan yüzüğü, alyans sağ ele, 4. parmağa(serçe parmağın yanındaki) takılır.

2.jpg

"EVLİ OLNLAR YÜZÜĞÜ HANGİ PARMAĞA TAKMALIDIR?"

Nişan merasiminden sonra evlilik için tarih belirlenir o tarihe düğünle çiftler hayatlarını birleştirrek dünya evine girerler evlilikten sonra çiftler Evlilik yüzüğü sol ele, 4. parmağa(serçe parmağın yanındaki) takılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.