O ilde personel kıtlığı yaşanıyor! 24 bin TL maaşla bu işi yapacak kişi bulamıyorlar: 200 kişi için fırsat...

O ilde personel kıtlığı yaşanıyor! 24 bin TL maaşla bu işi yapacak kişi bulamıyorlar: 200 kişi için fırsat...

Turistik şehir olan Antalya'da toplu taşıma sektöründe çalışacak şoförler aranıyor. Bu kapsamda Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın başkanlık görevini yürüten Yasin Arslan, şoför olara personel bulmakta zorlandıklarını söyledi. Arslan, “Odamızda kayıtlı 240 araçtan 140'ı şoför olmadığı için çalışmakta. 150-200 şoför ihtiyacımız bulunuyor. Çalışacak personele 23-24.000 TL ödemeyi öngörüyoruz. Bu şartlar altında bile şoför bulamıyoruz." diye konuştu.

Son yıllarda aldığı göçmen sayısı nedeniyle nüfusu 3 milyonu bulan turizm kenti Antalya'da pandemi sonrası halk toplu taşıma yerine özel araç kullanmaya başladı. Talepteki düşüş toplu taşımayı etkiledi. Antalya Otobüs İşletmeleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın başkanlık görevinde bulunan Yasin Arslan, pandemi öncesi 490 olan araç sayısının, azalan talep nedeniyle 250 araca düşürüldüğünü söyledi. Kentte toplu taşıma kullanımının önemli ölçüde azaldığına işaret eden Arslan, “İlimizde toplu taşıma teşvik edilmeli. Bu olursa trafik yoğunluğu da bir nebze azalacaktır. Antalya'da toplu taşıma güzergahları belirlenmeli. Ayrıcalıklı yollar yapmanız gerekir. Buradan yalnızca toplu taşıma araçlarının geçmesine izin verilmektedir. Duraklarımızda özel otopark konusunda birçok sorun yaşanıyor. Trafiğin daha az stresli olması için otopark sorununun çözülmesini istiyoruz. Trafik yönlendirmemiz yok” dedi.

UKOME TOPLANTISINDA ZAM TALEBİNDE BULUNULACAK

Antalya 24 bin TL maaşla şoför alımı

Yarın yapılması planlanan UKOME toplantısında zam isteyeceklerini söyleyen Arslan, “Şu anda görüşmeler devam etmekte. Asgari ücret miktarına son 2 yılda yılda iki kez zam yapıldı. Geçtiğimiz aylarda akaryakıt 14 TL değer kazandı. Bu ücret artışlarını yansıtamadığımız için Antalya'da toplu taşıma zarar görecek. Yarın artış talebimiz var, miktar ihtiyacımız 17 TL'' dedi.

'KONYAALTI'DA 30 DAİRE VAR YOLCULUK BEDAVA'

Haziran ayında 882 bin bedava yolculuk yapıldığını söyleyen Arslan, “En büyük sorun vatandaşlarımızın 65 yaş üstü olması. Haziran ayı içerisinde 65 yaş üstü kişilere 616 bin seyahat yapıldı. Bu vatandaşlar dakikada bir otobüse biniyor. Ücretsiz olarak binmesi ciddi bir sorun. İlimizin en gözde bölgelerinden biri olan Konyaaltı'nda 30-15 dairesi ve bir çok mülkü olan ve bunları ücretsiz kullananların olduğunu da biliyorum.

Bu insanların ücretsiz toplu taşımaları kullanması adil değildir. Burada 65 aylık maaş alan, mücadele eden hemşerilerimizin başımızın üstünde yeri var. Hala kıymetli büyüklerimizi giyiyoruz. Yüksek gelirlilerin kullanması adil değil. Bu konuda acil karar alınması gerekiyor” dedi.

"24 BİN TL MAAŞLA ÇALIŞACAK ŞOFÖR BULAMIYORUZ"

Taşımacılık sektöründe süregelen şoför sıkıntısına değinen Arslan, şunları söyledi: “Gerek memleketinde gerekse şehirlerde şoför sorunu devam ediyor. Belediyemizin yarısını gezebilen 303 otobüsü var. 100 tanesi eksik sürücüler yüzünden çalışmıyor. 240 araçta alışmıyor. Bunlardan 140'ı şoför olmadığı için, 100'ü de maddi imkânları olmadığı için çalışmamakta. Şu anda işe alım süreçleri sürüdürülmekte. 150-200 şoföre ihtiyaç var. :alışacak personele 23-24.000 TL ödüyoruz. Bu koşullar altında bile hiçbir sürücü bulamadık. Psikoteknik alanında E sınıfı lisans ve sertifikalara sahip kişileri kabul ediyoruz. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.