Türk kahvesinin yanında su neden verilir? kahveden önce su içilirse ne anlama gelir?|Kahve çeşitleri

Türk kahvesinin yanında su neden verilir? kahveden önce su içilirse ne anlama gelir?|Kahve çeşitleri

Kahve Türk geleneğinde yeri çok büyüktür. Misafire sunulduğunda çok hatırı sayılı bir ikram sayılır. Peki misafire kahve ile birlikte su ikram neden edilir? Misafir suyu kahveden önce içerse ne anlama gelir? Sonra içerse ne anlama gelir?.

kahve türk toplumunda önemli bir ikram olarak kabül edilir. Osmanlıdan beri Türk geleneğinde misafire sunulan önemli ikramlardandır. Hatta " Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır" deyimiyle tarihimizde yer etmiştir. Gelen misafirlere kahve ile beraber su da ikram edilir. İkram edilen bu suyun anlamı nedir? Neden su ikram edilir? Misafir suyu kahveden önce içerse ne anlam gelir? Kahveden sonra ne anlama gelir? İşte  tüm detaylar.

1.png

MİSAFİRE KAHVE İLE BERABER NEDEN SU İKRAM EDİLİR?

Osmanlıdan ve günümüze kadar Türk'lerin gelen misafirlerine önemli bir ikramı sayılır. Türk kahvesinin suyla beraber ikram edilmesi bir osmanlı geleneğidir. Kahve başka bir özelliğide gelen misafire kahve ile beraber su ikram edilmesinin sebebi, gelen misafire açmısınız diye sorulmaz, eğer misafir önce suyu içerse aç olduğu anlaşılır, ev sahibi misafire hemen yemek hazırlar ve ikram eder. Kahveden sonra suyu içerse tok olduğu anlaşılır.

TÜRK KAHVESİ ÇEŞİTLERİ

Osmanlıdan bu yana geleneklerimiz arasında önemli bir yeri olan Türk kahvesi kültürümüzü yansıtan bir içecektir. Süvari, menengiç, mırra, dibek kahvesi gibi Türk kahvesi çeşitleri arasından sevdiğiniz bir lezzeti bulabilirsiniz. işte türk kahvesi denilince akla gelen ilk kahve çeşitleri.

Sütlü Türk kahvesi:

Türk kahvesindeki alışık olduğunuz tadı biraz olsun yumuşatmak isterseniz kahvenizi sütle pişirmeyi deneyebilirsiniz. Bu kahve çeşidini su yerine sütle hazırlamak yeterli oluyor.

Menengiç kahvesi:

Bu Türk kahvesi çeşidi “bıttım” diye bilinen yabani antep fıstığı türü olan pistacia cinsi olan ağacın meyvelerinden elde edilir. Menengiç kahvesinin bir özelliği de kafein içermemesidir. Kahvenin pişirilmesi klasik Türk kahvesi gibi suyla oluyor. Eğer bu kahveyi sütle hazırlarsanız içine şeker bile atmanıza gerek kalmaz. İçeriğindeki vitaminler nedeniyle de sağlık için oldukça faydalı bir kahve türüdür.

Dibek kahvesi:

Bildiğimiz kahveye göre öğütülme şekli farklı olan dibek kahvesinde kahve çekirdekleri tahta ya da taştan yapılmış dibek denilen havanlarda dövülür. Türk kahvesinin yoğun kıvamlı olanı, ancak yumuşak bir lezzeti olan dibek kahvesi kahve sevenleri meste eder. Türk kahvesi çeşitleri arasında pişirme yöntemiyle değil, öğütülme şekliyle ayrılan bu kahve türünün içine damla sakızı, değişik aromalar, baharatta eklenebilir. Bu kahve çeşidine ege yöresinde sıkça rastlayabilirsiniz.

Mırra:

Türk kahvesinin sunumu küçük kulplu fincanlara yapılır. Mırra ise kulpsuz daha küçük bardaklarda ikram edilir. Bu kahve çeşidinin özelliği birkaç defa demlenmesidir. Uzun bir demleme sürecinin ardından ibriklerle ikram edilen mırra acı ve sert tadıyla, zahmetli yapımıyla özel günlerin kahvesi olarak tüketiliyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde düzenlenen sıra gecelerinin özel içeceği olan mırra gecenin son ikramı olarak sunuluyor. “Gümgüm” denilen özel bir cezvenin içinde kahvenin hazırlanması iki saatti buluyor.

Adana gar kahvesi:

Bu kahve türüne Türk usulü espresso desek pekte yanlış olmaz. İçimi klasik Türk kahvesine göre daha sert olan bu kahve içenlerde alışkanlık yapmasıyla biliniyor.

Kervansaray kahve:

Adıyaman yöresine has olan bu kahve çeşidinin içeriğinde yok yok desek yerinde olur. Kahvenin yanı sıra damla sakızı, çikolata, krema, keçiboynuzu, sahlep, menengiç kahvesi içeren bu kahve türünün içimi de bir hayli yumuşak. Şeker bile koymadan kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Tatar kahvesi:

Geleneksel Türk kahvesi yemek sonrası sunumuyla dikkat çeker. Bu kahve türü ise yemek öncesi de ikram edilebilecek türden. Fincandan daha büyük, kupadan küçük Tostakay denilen özel sunum bardağında ikram edilen Tatar kahvesi içine şeker konularak ya da kıtlama ile içilebiliyor.

Aromalı Türk kahvesi:

Farklı lezzetleri sevenler için geleneksel Türk kahvesine çeşitli aromalar konularak hazırlanan bu kahvenin pek çok değişik lezzeti var. Vanilyalısı, damla sakızlı, çikolatalı, çörek otlu ve diğerleri kahve sevenlerin beğenisine sunulmuş.

Hatay kahvesi:

Türk kahvesi çeşitleri arasında çifte kavrulmuş özelliğiyle bilinen bir kahve türüdür. Aromasının yanında kokusu da oldukça baskın bir kahvedir. Sunum sırasında lokum ikramı da geleneksel hale gelmiş.

Cilveli kahve:

Bu kahve çeşidi bildiğimiz klasik Türk kahvesi gibi hazırlanıyor. Kahvenin özelliği sunumunda diyebiliriz. Fincanların üzerine öğütülmüş çifte kavrulmuş badem konuyor. Sunumunda ayrıca yanında birde tatlı kaşığı konuyor.

Süvari kahve:

Ege yöresinde yaygın olan bu kahve çeşidine Tarsus yöresinde de rastlayabilirsiniz. Bu bölgede Tarsusi olarak bilinir. Kahvenin özelliği ince belli çay bardağında sunum yapılmasıdır. Bunu Türk kahvesinden ayıran özellik ise daha az köpüklü olmasıdır.

Ankara kahve dünyası hem bu saydığımız Türk Kahvesi Çeşitleri, hem de sayamadığımız diğer kahve çeşitlerini bulabileceğiniz bir ortam. Kahve sevenleri DellaVenezia Kahve dünyasına bekliyoruz.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.