Uğur böceği nedir, Adı neden uğur böceği konmuştur?

Uğur böceği nedir, Adı neden uğur böceği konmuştur?

Böceklerden hep korkulur ve çekinilir. Bunlardan bir tanesi var ki, Uğur böceği olarak bilinen böceğin hep uğur getirdiği belirtilir. Peki  bu böceğin adı neden uğur böceği konmuştur.

Böcekler hep korkulur böcek dendiğinde insanlar tedirgin olur, ancak bunlardan bir tanesi varki çekinmek biryana insanlar bu böceği gördüğünde hatta üstlerinde konduğunda kendilerine şans getirdiklerine inanırlar. Peki bu böceğin adı neden uğur böceği konmuş. İşte detaylar. 

ADI NEDEN UĞUR BÖCEĞİ KONDU?

Uğur böceği tarladaki bitkilerden beslenir. Uğur böceğinin bol olduğu sene verimli geçen senelerdir. Bu yüzden çiftçiler ona uğur böceği demiştir.

2.jpg

UĞUR BÖCEĞİ NEDİR?

Uğur böceği, Coccinellidae familyasından en yaygın görülen böcek türlerinden birisidir. Çeşitli renklerde uğur böcekleri olmasına karşın, gördüğümüz uğur böcekleri sıklıkla kanatları kırmızı veya sarı üzerine siyah noktalı ya da tam tersi, yani siyah üzerine kırmızı, pembemsi ya da sarı desenlidir. Tropiklerde mavi ve yeşil renklerine de rastlanmaktadır. Boyları yaklaşık 0,5cm olan uğur böcekleri hafif oval bir yapıya sahiptirler. Başta dut olmak üzere çeşitli meyvelerin üzerlerinde yaşarlar. Türkiye'de en yaygın görülen uğur böceği türleri coccinella septumpunctata, Adalia bipunctata ve Coccinella quinquepunctata'dır.

UĞUR BÖCEĞİ NE YER?

Uğur böceklerinin farklı türleri bulunmaktadır. Çoğu uğur böceği türü yaprak bitleri ve unlu bitler gibi zararlı böcekleri yer. Bazı tür uğur böcekleri ise bitkilerle beslenir.Uğur böceği nedir? Uğur böceği neden uğurludur?Çok ender zararlı türleri olsa da çoğunlukla zararsız canlılardır. Çok iyi uçma kabiliyetine sahip olan uğur böcekleri, rahatsız edildiklerinde yere düşerler ve çok defa bacaklarını vücuda toplayarak ölü taklidi yaparlar. Kış mevsimini birarada geçiriler ve ilkbaharda yumurtalarını yaprakların altlarına saklarlar. Aynı zamanda gelin böceği de denilmektedir. Gelişme süreleri ortalama 30 ve 60 gün arasında değişmektedir.

3.jpg

UĞUR BÖCEĞİ NEDEN UĞURLUDUR?

Uğur böcekleri bitkilerde bulunan zararlı canlıları yedikleri için yararlı canlılar olarak kabul edilmektedirler. Hikayeye göre zamanın birinde bahçeleri zararlı böcekler istila etmişler. Çaresiz halk çözüm yolları aramaya başlamışlar fakat gerekli çözümü malesef bulamamışlar. Ta ki uğur böcekleri ortaya çıkıp zararlı böcekleri yiyene kadar. Uğur böcekleri zararlı canlıların hepsini yemişler ve bitkileri tahrip olmaktan kurtarmışlar. Halkı bu zor durumdan kurtaran uğur böceklerinin o gün bu gündür uğurlu olduklarına inanılır.Bir diğer rivayete göre ise Avrupalı çiftçilerin tarlaları zararlı böcek istilasına uğramıştır. Halk zararlı böceklerden kurtulmak için Mereym Ana'ya günlerce dua ederler. Bu dönemde uğur böcekleri ortaya çıkmış ve zararlı böceklerden çiftçileri kurtarmışlardır. Bu olay sonrası bu böceklerin adı hanım, Meryem Anaböceği veya uğur böceği olarak kalmıştır.Günümüzde İsveç'te uğur böceği eğer bir genç kızın eline konarsa o kızın yakın zamanda evleneceğine inanılmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.