Orhan Gencebay hakareti affetmedi!

Orhan Gencebay hakareti affetmedi!

Bir vatandaş sosyal medyada yaptığı paylaşımda ünlü şarkıcı Orhan Gencebay için "yalaka" ifadesini kullanmıştı. Orhan Gencebay'ın dava açtığı şahıs, "hakaret" suçundan 1500 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda Orhan Gencebay'a hakaret eden S.S. aslı kişinin cezası belli oldu.

Ünlü şarkıcı Orhan Gencebay hakkında “yalaka” ifadesini kullanarak hakaret ettiği gerkçesiyle hakkında dava açılan şahıs, bin 500 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Sanık S.S’nin yargılama aşamasındaki savunmasında, Orhan Gencebay’ın türküleriyle büyümüş biri olarak bir art niyet taşımadığını ifade etti. Fakat ünlü şarkıcı Orhan Gencebay affetmedi. Ceza, 20 taksitle ödenecek

ORHAN GENCEBAY KİMDİR?

Orhan Kencebay 4 Ağustos, 1944 yılında Samsun'da dünyaya gelmiştir.

Orhan Gencebay adıyla ünlenen başarılı isim, Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür.

Orhan Gencebay müziğe 6 yaşında eski bir opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni Emin Tarakçı'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında bağlama ve Türk halk müziği dersleri almaya başlayan Orhan Gencebay 10 yaşında ilk beste çalışması olan Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi'yi yaptı.

Orhan Gencebay, 13 yaşına geldiğinde Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve lise dönemi boyunca Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, Türk Halk Müziği cemiyetlerinde ise bağlama çaldı.

Henüz 14 yaşındayken ilk profesyonel bestesi "Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin"i yapan  Orhan Gencebay, 16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi.

Orhan Gencebay, İstanbul'a gelerek, Türkiye'nin ilk konservatuarı ve eski adı Dârülelhan olan İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi, bir süre icra heyetinde bulundu.

29 Kasım 2009 tarihinde Milliyet Gazetesi'ne konulan Orhan Gencebay "Batsın Bu Dünya, Türkiye'nin ağıtıdır. Şu bir gerçek, 70’li yıllar çok kötü yıllardı. Günde 100 - 150 kişi öldürülüyordu. 1975’te böyle bir Türkiye’de yaptım ‘Batsın Bu Dünya’yı. O, Türkiye’nin ağıtıdır, ağlanacak parçasıdır." ifadelerini kullanmıştır.

17 Eylül 2012'de Orhan Gencebay'a saygı için Poll Production'dan yayınlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümünde Türkiye'nin önde gelen sanatçıları yer alarak Gencebay'ın bestelerini seslendirmiştir.

ORHAN GENCEBAY'IN ALBÜMLERİ

Musalla Taşı (1972)
Bir Teselli Ver (1972)
Kervan Plakçılık
Batsın Bu Dünya (1975)
Hatasız Kul Olmaz (1976)
Sarhoşun Biri (1976)
Benim Dertlerim (1978)
Yarabbim (1979)
Aşkı Ben Yaratmadım (1980)
Ben Topraktan Bir Canım (1981)
Kördüğüm (1981)
Bir Damla Mutluluk (1982)
Leyla ile Mecnun (1983)
Dil Yarası (1984)
Beni Biraz Anlasaydın (1985)
Cennet Gözlüm (1986)
Akma Gözlerimden (1987)
Emrin Olur (1988)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.