3 başhekimden ortak '4. dalga' açıklaması: Yeni varyantlar yeni kapanmaları getirebilir!

3 başhekimden ortak '4. dalga' açıklaması: Yeni varyantlar yeni kapanmaları getirebilir!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında, 1 Haziran'dan itibaren uygulanan kademeli normalleşme kurallarını değerlendiren uzmanlar, yeni varyantların ve mutasyınlu virüslerin yeniden kapanmalara sebep olabileceğini açıkladı.

Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelemiz, bir yılı aşkın süredir devam ederken 1 Haziran itibarıyla, Cumhurbşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu 'kademeli normalleşme' kuralalrı uygulanıyor. Bu kurallar, vatandaşların beklediğinden biraz daha sınırlı olsa da uzman isimler, bu konuda vatandaşlarla hemfikir değil. 

3 başhekim tarafından yeni varyantlar ve ülkemizde yürütülen aşılama çalışmalarına karşı yapılan değerlendirmede, yeni dalgaların önüne geçmenin tek yolunun hızlı aşılama olduğu belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, ülke nüfusunun üç katı kadar aşı sevkiyatının altına imza atıldığını söylemesinin ardından aşının yetersiz olduğu tezleri çürütülünce, gözler, sırası geldiği halde aşı randevusu almayan aşı karşıtlarına çevrildi. 

photo-2020-12-05-09-42-13.jpg

"SONBAHARDA DÖRDÜNCÜ DALGA GELEBİLİR"

Sabah'tan Dilan Kaya'nın haberine göre, Sancaktepe Şehit Profesör İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit'in yaptığı açıklamada, 50 yaş üstünde aşı talebinin yoğun olduğu ve bu talebin karşılanabilmesi için hastanede aşı kapasitesnin günlük 3 bine çıkarılacağı, bu talebin azalmadan devam etmesi gerektiği belirtildi.

photo-2020-12-05-09-42-41.jpg

Ülkelerin paylaştığı olumlu verilerin aşıya olan ilgiyi artırdığına değinen Yiyit, "Haziran sonuna kadar aşılama çalışmaları hızla devam ederse temmuz ayına toplumun büyük kısmını aşılamış olarak gireceğiz. Sonbaharda kapalı alanlara dönmeye başladığımızda 4'üncü dalga gelebilir. Ama yazın hızlı aşılamayla bunu engelleyebiliriz. Bu kadar kazanımı heba etmemek için çabalamamız gerekiyor. Sağlık altyapımız çok güçlü, aşı kapasitemiz de oldukça yüksek. Hedefe doğru daha sağlam yürüyebilmemiz için vatandaşlarımızın talebine ihtiyacımız var." şeklinde konuştu. 

photo-2020-12-05-09-42-17.jpg

"KONTROLLÜ NORMALLEŞMEYİ DAHA İYİ UYGULAMAMIZ LAZIM"

Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel ise yeni varyantlar nedeniyle Çin ve İngiltere'nin bazı yerlerinde yeniden kapanmaların gündeme gelebileceğini, ülkemizde de böyle bir durumun yaşanmaması için nüfusun yüzde 80'inin aşılanması gerektiğini belirtti. Hızlı aşılama yapılmaması halinde 4. dalganın gelmesi ihtimalinin yüzde 90 olduğunu kaydeden Cinel, "Mutantlarla virüs gençlere yöneldi ve yoğun bakımlarda yaş ortalaması düştü. Vatandaşın bu işin henüz bitmediğini bilerek davranması lazım. Hazır aşağıya düşüş başlamış ve yoğun bakımların yüzde 60'ı boşalmışken kontrollü normalleşmeyi eskisi gibi değil daha iyi uygulamamız lazım. Toplumun yüzde 80'i aşılanana ve bağışıklık sağlanana kadar diken üstünde olmamız lazım. Açık havada yakınınızda insan yoksa maskeyi çıkarmaktan korkmayın ama aşıya da bir an önce koşun." dedi.

photo-2020-12-05-09-42-29.jpg

"AŞI KARŞITLARININ HİÇBİR GEREKÇE VE ÇALIŞMASI YOK"

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Bölümü Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi İdris Kurtuluş ise aşılamada yaş grubunun aşağı inmeye devam ettiğini ve ciddi aşı anlaşmaları yapıldığını hatırlatarak yılın sonuna doğru neredeyse nüfusumuzun üç katını aşılayabilecek duruma ulaşılacağını ifade etti. Kurtuluş, aşılama yapılmazsa önümüzdeki eylül ayında da yeni bir dalga olabileceğini ancak iyi geçecek bu aylarda alacağımız tedbirlerin çok önemli olduğunu belirterek, "Hedef nüfusu aşılarsak hastalık yine önümüzde duracak ama vurucu, yaralayıcı ve hayatı durdurucu şekilde olmayacak. Aşıların yoğun yapıldığı ülkeler maskelerini çıkardılar. Vatandaşlarımız bizim aşılamayla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalara icabet ederlerse biz de büyük oranda rahatlayacağız. Sosyal medyada insanlar hiçbir gerekçe sunmadan aşı karşıtlığı yapıyor. Ben aşı karşıtıyım diyenlerin hiçbir yayını ve çalışması yok. Ama aksine dünya çapında yapılan bilimsel çalışmalarda aşıların hasta olmayı yüksek oranda azalttığını görüyoruz. Aşılar hastaneye yatışı ve yoğun bakıma geçişi yüzde 99 oranında engelliyor, ölüm oranlarını azaltıyor. Diğer tarafta içi boş ve varsayımlara dayalı bir yaklaşım var. Bence vatandaşımızın buna itibar etmemesi lazım." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.