AB'den şoke eden aşı açıklaması "Bir takım şüpheler uyandırıyor"

AB'den şoke eden aşı açıklaması "Bir takım şüpheler uyandırıyor"

Aşılama tartışmaları sürerken İtalya Başbakanı Mario Draghi'den Sputnik V ve Sinovac aşılarına ilişkin dikkat çeken açıklama geldi. Draghi, aşılara dair ön yargıların bulunduğuna dikkat çekti.

Koronavirüsle mücadele çalışmaları sürerken aşılama çalışmaları hakkında tartışmalar da bitmek bilmiyor. İtalya Başbakanı Mario Draghi Sputnik V ile Sinovac aşıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

RUS VE ÇİN AŞILARINI DEĞERLENDİRDİ

İtalya Başbakanı Mario Draghi bugün AB Liderler Zirvesi'nin sonunda yaptığı açıklamada, Rusya'nın Sputnik V ve Çin'in Sinovac aşısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Draghi Rus aşısının asla onaylanmayabileceğine dikkat çekerken, Çin aşısının ise şüphe uyandırdığına dikkat çekti.

ABden şoke eden aşı açıklaması Bir takım şüpheler uyandırıyor

İtalyan lider, dünyada yayılmaya devam eden delta varyantı hakkında da konuşarak İngiltere'de artan vakalara dikkat çekti. Draghi, "Salgın bitmedi, henüz ondan çıkmadık" dedi.

AŞI ONAYI HAKKINDA UMUTSUZ KONUŞTU

Draghi Brüksel'de yaptığı açıklamada, Rus aşısına dair olumsuz ifadeler kullanarak "Sputnik henüz EMA'nın (Avrupa İlaç Ajansı) onayını almayı başaramadı ve belki de hiçbir zaman alamayacak" diye konuştu.

Draghi yaptığı açıklamalarda Çin aşısı için de değerlendirmelerde bulunarak, "(EMA onayı için) hiç uygulanmayan Çin aşısının yetersiz olduğu görüldü, Şili'deki deneyime bakın" ifadelerini kullandı.

"YENİ VARYANTLARA KARŞI 3. DOZ GÜNDEMDE"

Aşılama çalışmalarında yeni varyantların etkisi hakkında değerlendirme yapan Draghi "Şili, bağışıklık kampanyası için büyük ölçüde Çin'in Sinovac aşısına güveniyor ve şimdi yeni varyantlara karşı korumayı artırmak için üçüncü bir doz eklemeyi düşünüyor." dedi.

ABden şoke eden aşı açıklaması Bir takım şüpheler uyandırıyor

"AŞILAMA SÜRECİNE DAİR KAFA KARIŞIKLIĞI ÖNLENMELİ"

Aşı güvensizliği hakkında yaşanan kafa karşıklığının önlenmesi gerektiğine vurgu yapan Draghi, "EMA'nın güçlendirilmesine ve belki de bir reforma" ihtiyaç olduğunu söyledi.

Draghi son olarak, EMA ve ulusal tıp kurumları arasında koronavirüs aşıları hakkında gerçekleştirilen değerlendirmelerde tutarsızlık olduğunuj vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.