Alzheimer hastalığı 20 yıl önceden tespit edilebilecek

Alzheimer hastalığı 20 yıl önceden tespit edilebilecek

Bilim adamları Alzheimer hastalığına ait olan belirtilerin ortaya çıkmasından yıllar öncesi için hastalığın tespitini yapan bir kan testi geliştirdiklerini ilan ettiler. Şu an deneme seviyesinde olan testin yüzde 98 oranda doğruluğu olduğu ifade edildi.

Bilim adamları Alzheimer hastalığına ait olan belirtilerin ortaya çıkmasından yıllar öncesi için hastalığın tespitini yapan bir kan testi geliştirdiklerini ilan ettiler. Şu an deneme seviyesinde olan testin yüzde 98 oranda doğruluğu olduğu ifade edildi. Her geçen gün insanların korkulu rüyası haline gelen Alzheimer hastalığına ilişkin olarak yeni ve önemli bir çalışma yapıldı. Şu anda deneme aşamasında olan bu testin bahsi geçen hastalığa ait olan belirtilerin yaşanmasından tam 20 yıl öncesinde tespit edebildiği iddia ediliyor. Paylaşılan makaleye göre Alzheimer'a yakalanmış olan insanların beyninde P-tau217 ismi verilen bir plazma salgılanıyor. Beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya sebep olan bu plazma zamanla ufak miktarlarda kana karışmaya başlıyor. Yeni geliştirilen bu test kanda yer alan P-tau217 örneklerini aramaya başlıyor. Şu anda deneme sürecinde olan çalışmanın yüzde 98 doğruluk oranıyla sonuçlar vereceği tahmin ediliyor.

Tedavi Açısından Büyük Bir Çalışma

P-tau217 tespiti yapmanın yalnızca teşhise yönelik olarak değil ayrıca tedavi içinde bu çalışmaların önemli bir gelişme olduğu aktarıldı. Testin yapılan gelişim aşamasını başarılı bir şekilde geçmesi halinde Alzheimer, yüksek kolesterol veya tansiyon testleri gibi hızlı bir şekilde tespit etme kapasitesi olacak. Fakat çalışmaları devam eden bu test etik tartışmalarında yaşanmasına sebep oldu. Bazı kişiler erken teşhis konusunun önemli olduğunu dile getirirken, bazı kişilerde insanlara yıllar öncesinden açıklanan hafızanızı kaybedeceksiniz sözlerinin acımasız bir tavır olduğunu düşünüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.