AstraZeneca aşısı olan hemşire komaya girdi!

AstraZeneca aşısı olan hemşire komaya girdi!

Bazı Avrupa ülkeleri, kanda pıhtılaşma gibi yan etkilere sebep olduğu şüphesiyle AstraZeneca aşısının kullanımını askıya alırken Gürcistan'ın Ahıska kentinde söz konusu aşıyı olan bir hemşire komaya girdi.

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra ülkelere yayılarak ölümlere neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedirgin etmeye devam ederken aşı çalışmaları hız kazanmış ve birçok ülkede aşılamalar başlamıştı. Birçok ülkede farklı mutasyonları görülen virüse karşı çok sayıda ülkede tedbirler alınmaya devam ederken Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı ile ilgili haberler art arda geldi. Bazı ülkeler aşı sonrası gerçekleşen ölümler dolayısıyla AstraZeneca aşısının kullanımını askıya aldı. Her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü'nün dünya üzerinde koronavirüs aşısı olması nedeniyle hayatını kaybeden biri olmadığını açıklasa da bu durum tedirginliğe yol açtı.

Bugün bir haber de Gürcistan'dan geldi. Gürcistan'ın Ahıska kentindeki İmedi Kliniğinde bir hemşire, Oxford Üniversitesinin ilaç şirketi AstraZeneca ile geliştirdiği koronavirüs aşısını oldu. 27 yaşındaki hemşire bir süre sonra komaya girdi. Genç hemşirenin Tiflis'e nakledildiği öğrenildi.

ULUSAL HASTALIK KONTROL VE HALK SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞKANI GAMKRELİDZE'DEN AÇIKLAMA

Koronavirüs aşılama sürecinin 15 Mart'ta Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca şirketi tarafından geliştirilen aşı ile başladığı Gürcistan'da Ulusal Hastalık Kontrol ve Halk Sağlığı Merkezi Başkanı Amiran Gamkrelidze hemşirenin komaya girmesinin ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

AstraZeneca aşısı olan 27 yaşındaki hemşirede anafilaksi (hemen tedavi edilmesi gereken ciddi, potansiyel olarak hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyon) geliştiğinin tahmin edildiğini ifade eden Ulusal Hastalık Kontrol ve Halk Sağlığı Merkezi Başkanı Amiran Gamkrelidze, hemşirenin Tiflis'e getirildiğini sözlerine ekledi. 

Hemşirenin tedavisinin Tiflis'te devam edeceğini belirten Gamkrelidze "Doktorlar kesinlikle onun hayatını kurtarmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır." ifadesini kullandı.

GÜRCİSTAN'DA AŞILAMA KAMPANYASI NASIL DEVAM EDECEK?

Ulusal Hastalık Kontrol ve Halk Sağlığı Merkezi Başkanı Amiran Gamkrelidze, yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı Aşı Komitesinde ülkedeki aşılama kampanyası ve nasıl devam edileceği konusunda karar alınacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.