AstraZeneca aşısı yeniden kullanımda!

AstraZeneca aşısı yeniden kullanımda!

Oxford Üniversitesi ortaklığında geliştirilen AstraZeneca aşısının, kan pıhtılaşmasına sebep olduğu gerekçesiyle birçok Avrupa ülkesinde kullanımı askıya alınmıştı. Ancak Avrupa İlaç Ajansı'nın açıklamasından sonra ülkelerde aşının yeniden kullanılmaya ba

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları küresel çapta devam ediyor. Oxford Üniversitesi ortaklığında geliştirilen AstraZeneca aşısı, Avrupa Birliği'nin (AB) birçok ülkesinde kullanıma geçilirken art arda gelen ölüm haberleri ve aşının kan pıhtılaşmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle birçok ülke aşının kullanımını durdurdu. 

Ancak Avrupa İlaç Ajansı (EMA), aşının zararından çok faydası olduğu açıklamasında bulununca aşının kullanımını askıya alan ülkelerin tek tek bu karardan vazgeçtiği açıklandı. 

AstraZeneca aşısı yeniden kullanımda!

"FAYDASI, ZARARINDAN DAHA FAZLA"

Avrupa Birliği'nin ilaç sektörünü düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yetkilileri, AB üyesi birçok ülkede uygulanan AstraZeneca aşısının öldürücü etkisi hakkında yağtığı açıklamada, aşının güvenli olduğunu ve durdurulması için herhangi bir kanıtlanmış neden olmadığını ifade etti. 

AstraZeneca aşısı yeniden kullanımda!

EMA Genel Müdürü Emer Cooke'nin, Güvenlik Komitesi toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, açık bir bilimsel sonuca vardıklarını belirterek "Aşı etkildir. Bireysel kan pıhtılaşması vakalarını inceledik ve aşılama sonrası sıradan trombozlardan daha az vaka olduğu sonucuna vardık" ifadelerini kullandı. Aşı hakkında gelen şikayetlerin dikkate alınacağını söyleyen Cooke, toplantıda aşının faydalarının, dezavantajlarına ağır bastığı kanaatine varıldığını vurguladı.

AstraZeneca aşısı yeniden kullanımda!

6 ÜLKE KARAR DEĞİŞTİRDİ

Cooke'nin bu açıklamasının ardından  Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Letonya ve Litvanya yetkilileri, aşının kullanımına geri dönüleceğini bildirdi. İrlanda konu hakkında yakın gelecekte karar alınacağını duyururken İsveç ise birkaç gün daha beklemek istediklerini belirtti. 

AB üyesi Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İrlanda, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Bulgaristan, Kıbrıs, Lüksemburg, Portekiz, İsveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Slovenya'nın yanı sıra AB dışındaki İzlanda ve Norveç de AstraZeneca aşısını geçici olarak durdurduklarını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.