Ateş ölçüyor ve dezenfektan sıkıyor

Ateş ölçüyor ve dezenfektan sıkıyor

Ordu Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi içerisinde koronavirüs önlemleri dahilinde dezenfektan sıkan ve maske veren, yapmış olduğu ölçümün ardından ateşi düşük olanlara otomatik olarak kapının açılmasını sağlayan

Ordu Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi içerisinde koronavirüs önlemleri dahilinde dezenfektan sıkan ve maske veren, yapmış olduğu ölçümün ardından ateşi düşük olanlara otomatik olarak kapının açılmasını sağlayan, yüksek çıkan kişileri ise mesajla yönetime haber eden robot yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi içerisinde görevli olan 6 öğretmen, Covid-19 önlemleri dahilinde ateş ölçümü yapılması işinin insan olmadan topluma karışmasını önlemek, kurum ve kuruluşlara giriş işlemlerinde önlemleri otomasyonla yapmak ve çalışan personellerin sağlık açısından üst seviyede korunmasını sağlamak maksadıyla robot tasarlamak için harekete geçti. Kodlama, yazılım, tasarım, mekanik ve elektrik dallarında uzman olan öğretmenler, bu konu hakkında Ar-Ge ile bir çalışma yaptı. Daha sonra tasarlama evresine geçiş yapan ekipler, gövde bölümünü 3D yazıcı ile ürettikleri robotu kullanılır hale getirdi. Gövde bölümü oto boyası ile boyanan robotun, yazılım ve kodlama kısmının da bitmesinin ardından 5 bölüm halinde çalışmaya başladı. Covid-19 pandemisini önlemek amacıyla yapılan robot, ateşinin ölçümünün yapıldığı vatandaşlara dezenfektan sıkarak daha sonra maske veriyor.

Talep Olursa Seri Üretime Geçilebilir

Robot, ateşinin düşük çıktığı kişilere kapıyı otomatik şekilde açıyor. Ayrıca ateşi yüksek çıkan kişilere ise kapıyı açmıyor ve yetkililere mesaj iletimi yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu destekler ile birlikte tasarımı yapılan robotun, talep edilmesi durumunda ise  seri üretiminin yapılması hedefleniyor. İzmir Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü görevini icra eden Onur Bekyürek, Dr. M. Hilmi Güler BİLSEM öğretmenlerinin Covid-19 pandemisini önleme konusunda katkı olması açısından örnek bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Robota ait olan tüm parçaların aynı ekibin çalışması sonucunda üretildiğini aktaran Bekyürek, çalışmanın sonunda oldukça başarılı bir ürünün çıktığını sözlerine ekledi. Ayrıca Bekyürek, pandemi boyunca insanların daha güvenli bir şekilde hayatlarını devam ettirmesi adına yapılan çalışmanın çok mükemmel seviyede değerli bir çalışma olduğunun altını çizerek gece gündüz çalışarak robotun tasarımını yapan öğretmenlere de tek tek teşekkürlerini iletti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.