Bakan Koca bir iyi, bir kötü haber verdi: Yeni varyant var, ek tedbir yok

Bakan Koca bir iyi, bir kötü haber verdi: Yeni varyant var, ek tedbir yok

Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19'un yeni varyantı MU'nun Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini ifade ederken ek tedbir düşünmediklerini kaydetti. Yüz yüze eğitim konusunda ise, " Okulları kapatmak istemiyoruz, çünkü artık 'elimizde aşımız var' diyoruz" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 Eylül Pazartesi günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Koca, Kovid-19'un yeni varyantı MU'nun Türkiye'de iki kişide tespit edildiğini ifade ederken ağırlıklı olarak Delta ve Delta Plus varyantlarının oranının yüzde 90'ı geçtiğinin bilgisini verdi.

Aşılmanın artmasıyla vaka sayılarının düşeceğini düşündüğünü belirten Bakan Koca," Bizim toplumsal bağışıklık oluşuncaya kadar tedbirleri, maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor" dedi.

YERLİ AŞI

Bakan Koca, FAZ 3 çalışmaları süren yerli aşı TURKOVAC hakkında şu bilgileri verdi:

"Yerli aşıyı şimdilik söyleyeyim. Sürpriz diye söyleyemiyoruz, Cumhurbaşkanı'mız söyler. Biz seri üretime önümüzdeki 1,5-2 ay içinde en geç geçmek istiyoruz ve o hazırlıkları yapıyoruz. Şimdilik bu kadar söyleyeyim"

PCR TESTLERİ ÜCRETLİ Mİ OLACAK?

Aşı olmayan kişiler için getirilen PCR testi uygulamasının ücretsiz olacağını dile getiren Bakan Koca," PCR testini bütün alanlarda istemiyoruz, PCR'ın istendiği belli alanlar var ve bunu da 48 saat öncesinden istiyoruz. Dolayısıyla o yoğunluk 48 saate yayılmış oluyor, o anlamda ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü büyük kapasitemiz var" ifadelerini kullandı.

OKULLAR VAKA ARTIŞINA GÖRE YENİDEN KAPANIR MI?

Okulların salgında yaşanması muhtemel vaka artışı durumunda kapatılıp kapatılmayacağı hakkında konuşan Bakan Koca şunları söyledi:

"Okulları kapatmak istemiyoruz, çünkü artık 'elimizde aşımız var' diyoruz. O nedenle vatandaşımız aşı oldukça, oranlar yükseldikçe, toplumsal bağışıklık oluştukça bunun yeterli olacağına inanıyoruz. Onun için oranların giderek artması gerekiyor. Şu an dünyada en çok aşının yapıldığı 8'inci ülkeyiz. Avrupa'da, Almanya'dan sonra ikinci ülkeyiz, zannediyorum 2-3 hafta içerisinde Almanya'yı da geçen dozda bir uygulamamız oluyor olacak. Dolayısıyla yapılması gereken tedbirler, Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte biz tedbirleri ortaya koyduk. Hangi durumda, hangi pozisyonda ne yapılması gerektiği belli. Yani sınıf öğrencileri, öğretmende görülünce nasıl olur, öğrencide görülünce nasıl olmalı, bütün öğrenciler ne zaman tatil edilmeli, okul değil, sınıf en fazla olabilir. Biz en fazla sınıfın tatil edilebileceğini 14 günlük zaman diliminde, onun dışında bir kapatmayı düşünmüyoruz, düşünmek istemiyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.