Bakan Koca tedirgin eden veriyi açıkladı! Kısıtlamalar için net konuştu

Bakan Koca tedirgin eden veriyi açıkladı! Kısıtlamalar için net konuştu

Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi gören vatandaşların yüzde 95'inin aşılarını tamamlamayan kişiler olduğunu kaydetti. Bakan Koca, yasaklara ilişkin ise,"Mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez" dedi

Türkiye'de koronavirüs salgınıyla mücadele sürüyor. Vaka sayıları delta varyantının yayılması ve turizm sezonunun getirdiği insan hareketliliği ile artmaya başladı. Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başkanlığında Koronavirüs Bilim Kurulu, 28 Temmuz Çarşamba günü video konferans yöntemiyle saat 16.30'da toplandı. Toplantı sonrası Bakan Koca, salgındaki son durum ve aşılama çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.

"TEDBİRLERE DİKKATİN AZALDIĞINI GÖRDÜK"

Bakan Koca, vaka sayılarında hızlı bir yükseliş olduğunu ifade ederek, "Bayram günlerinde hastalık yok olmadı ama üzülerek izledik ki hastalık yokmuş, hiç olmamış gibi bir tavırla bayramı karşıladık. Tedbirlere dikkatin çok azaldığını üzülerek gördük. Bugünlerde bunun ektisini yaşadığımız bir gerçek." diye konuştu.

"BELLİ BİR SÜRE GEÇTİKTEN SONRA AŞILARIN ETKİNLİĞİ AZALIYOR"

Aşı olmanın önemine dikkat çeken Koca, iki doz aşı olmadan salgına karşı bağışıklığın elde edilemediğini dile getirerek, " Birinci doz aşısını olmuş vatandaşlarımız henüz bağışıklık kazanmadan virüsle karşılaştıklarında hastalığa yakalanabiliyorlar. Benzer şekilde iki doz aşı olmuş kişiler için de üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra aşıların etkinliği azalıyor ve bu durumda hastalığa yakalanma riski ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

"KISIR DÖNGÜDEN KURTULMANIN YOLU AŞI İLE BAĞIŞIKLIK ELDE EDENE KADAR TEDBİRLERE UYMAKTIR"

Bakan Koca, gerekli görüldüğü takdirde kısıtlamaların yeniden uygulanabileceğinin sinyalini verdi. Bakan Koca şunları söyledi:

"Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiçbirimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Bağışıklık sağlanmadan yapacağımız her tedbirsizlik bizi bu istemediğimiz sınıra yaklaştırır. Bu kısır döngüden kurtulmanın tek yolu aşı ile bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymaktır."

"SEVDİKLERİMİZİ RİSKE ATABİLECEK DURUMDA DEĞİLİZ"

"Aşılar en çok risk grubundaki vatandaşlarımız için önemli." diyerek sözlerine devam eden Koca, "Ancak yaygın olarak aşı olmadan sadece risk grubunun aşılanması ile onları korumamız mümkün değil. Sevdiklerimizi, büyüklerimizi korumak için önce kendi aşılarımızı olmamız şart. Bana bir şey olmuyor düşüncesi ile sevdiklerimizi riske atabilecek durumda değiliz." açıklamasında bulundu.

"AKTİF VAKALARIN YÜZDE 87'Sİ AŞISI TAMAMLANMAMIŞ KİŞİLER"

Salgındaki son duruma ilişkin konuşan Bakan Koca, Türkiye'nin tüm sağlık altyapısını dijital olarak yönetebilen bir ülke olduğunu dile getirerek, şu çarpıcı verileri de paylaştı:

"Elimizde tüm tedavi ve tedbirleri yönetebilecek dijital bir altyapı var. Kontrolü elde tutabilmek için tüm verileri anlık olarak tuttuğumuz karar destek sistemlerimiz var. Buradan yaptığımız ön incelemeler bazı sonuçlara işaret ediyor. Örneğin, şu an aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 87'si aşısı tamamlanmamış kişiler. Mevcut aktif vakalar içinde tam aşılı olup hastalığa yakalananların oranı yüzde 5'ten az. Hastanede yatan hastalarımızın yüzde 95'i de aşısı tamamlanmamış kişiler."

60 YAŞ ÜSTÜ VAKA SAYISI ARTMAYA BAŞLADI

Aşıların etkinliklerinin 60 yaş üzeri vatandaşlarda 4-5 sonra azaldığını ifade ederek, bu kişilerin aktif vakalar içindeki oranı artmaya başladığının bilgisini vererek üçüncü doz aşı hakkı olan vatandaşlara yeni dozları olmalı konusunda çağrıda bulundu.

KISITLAMA GELECEK Mİ?

" Kısıtlamalarla dolu bir toplumsal hayat hiçbirimizin tercihi ya da önceliği değildir. " diyen Koca," Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda tedbir alınması gerek bir durum olursa bunu sizlerle paylaşacağım." diyerek sözlerini noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.