Bakan Koca üstüne basa basa yazdı: Vakalar artıyor! Alınması gereken tedbirler belli! Omicron'a karşı dikkat

Bakan Koca üstüne basa basa yazdı: Vakalar artıyor! Alınması gereken tedbirler belli! Omicron'a karşı dikkat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Kovid-19 vaka sayılarının arttığını ifade ederek, vatandaşlara tedbirli olma çağrısı yaptı.

Koronavirüsün Güney Afrika'da tespit edilen Omicron varyantı aşıların etkinliğini düşürürken hızlıca yayılıyor. ABD'nin başında olduğu İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya gibi Türkiye'de de Kovid-19 vaka sayıları artışa geçti. Özellikle Türkiye'de 16 bine kadar inen vaka sayıları Omicron varyantının hızla yayılmasıyla 66 bini aştı. İstanbul'un başında olduğu çok sayıda ilde vatandaşlar Kovid-19 testi yaptırmak için hastanelerde uzun kuyruklar oluştururken Bakan Fahrettin Koca vatandaşlara sosyal medya hesabı üzerinden uyarıda bulundu.

Bakan Koca üstüne basa basa yazdı: Vakalar artıyor! Alınması gereken tedbirler belli! Omicron'a karşı dikkat

"DAHA SAKİN VE TEDBİRLİ DAVRANALIM"

Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Vakalar artıyor. Yapılması mecburi olmayan ziyaretlerden ve görüşmelerden, kalabalık ortamlardan kaçınalım. Daha sakin ve tedbirli davranalım. Bizim hareketliliğimiz azaldıkça virüsün daha hızlı yayılan varyantının da hızı kesilecek. Omicron varyantının hızını keselim."

KARANTİNA SÜRESİ 7 GÜNE İNDİ, YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK

Öte yandan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada koronavirüs testi pozitif olanların izolasyon süresi 7 güne indirildi. Bilim Kurulunun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bilim Kurulumuz, salgının seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programı gündemi ile toplandı. Toplantımızda alınan kararlar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

1. Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

2. Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

3. Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

4. Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

5. Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;

A) Kalabalık toplantılar
B) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar
C) Havalandırması sınırlı eğlence mekanları
D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.

Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.

6. Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir."

Bakan Koca üstüne basa basa yazdı: Vakalar artıyor! Alınması gereken tedbirler belli! Omicron'a karşı dikkat

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.