Bakan Koca'dan Kovid-19 açıklaması: Şiddetlenme yaşıyoruz

Bakan Koca'dan Kovid-19 açıklaması: Şiddetlenme yaşıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınındaki son duruma ilişkin olarak,"Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz, ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir programı kapsamında İzmir Valiliğini ziyaret ederek, Vali Yavuz Selim Köşger ile bir araya geldi. Salgındaki son durumun görüşüleceği toplantı öncesi basın mensuplarına açıklama bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ve İzmir'de salgının son durumuna ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Türkiye'deki son durum hakkında konuşan Bakan Koca,"Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz, ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artışın ülkenin her yanında eşit olmadığını biliyoruz.Bazı illerimizde hasta sayılarımızda istemediğimiz yükselişler görülürken bazı illerde ise sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde salgını kontrol altında tutabiliyoruz. İzmir bu anlamda bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerimizden biri oldu. Yoğun nüfusu ve birçok tatil yöresini içinde barındırması nedeniyle İzmir önemli bir insan akışının yükünü taşıyor. Öte yandan yaz sonunda şehir merkezine ve diğer illere dönüşler nedeniyle hastalığın daha yayılma potansiyeli mevcut. Bu nedenle İzmir'in ülke çapında salgın kontrolü adına kritik bir rolü var." diye konuştu.

Bakan Koca'dan Kovid-19 açıklaması: Şiddetlenme yaşıyoruz

HASTANELERDEKİ YOĞUNLUK

Hastanelerde yaşanan doluluklara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Koca,"Geçtiğimiz haftalarda çeşitli bölgelerde hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. En belirgin olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde olsa da bütün büyük şehirlerimizde zaman zaman sıkıntılarımız oldu. Valilerimizle, il müdürlerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz." dedi.

"İZMİR'DE YÜZDE 42 ORANINDA VAKA ARTIŞINA ŞAHİT OLDUK"

Salgının İzmir'deki durumu hakkında bilgi veren Bakan Koca şu bilgileri verdi:

"İzmir'de bir ay öncesine göre yüzde 42 oranında vaka artışına şahit olduk. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahaleler ile bu artışın kontrol altına alındığını ve son bir haftada vaka artışının yüzde 10'lara kadar gerilediğini söylemek istiyorum. Bir hafta 10 gün sonra daha stabil döneme, daha sonra da düşüşe geçmesini bekliyoruz. "

İzmir'de koronavirüs vakalarının zatürreye dönüşme oranının düşüşe  yüzde 8,2'den 4,9'a kadar düştüğünü belirten Koca, "Yani yüzde 40 düşüş sağlandı. Hastane yatışlarında da bu anlamda stabil bir döneme girdiğimizi söylemek istiyorum." dedi.

Bakan Koca'dan Kovid-19 açıklaması: Şiddetlenme yaşıyoruz

MASKE, MESAFE VE TEMİZLİK UYARISI

Vatandaşları koronavirüs salgınına karşı korunmak için maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya davet eden Bakan Koca,"Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş maalesef ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acı yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. İzmir başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.