Bakan Koca'dan müjde: Hastaneye başvurular yarı yarıya düştü!

Bakan Koca'dan müjde: Hastaneye başvurular yarı yarıya düştü!

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, 29 Nisan akşamında başlatılan tam kapanmanın 4. gününde açıklamalarda bulunan Bakan Koca, hastaneye başvuranların şimdiden yarı yarıya düştüğünü belirtti ve test sayılarıyla ilgili iddiaları yanıtladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, Ramazan'ın ilk iki haftasında uygulanan kısmi kapanmadan beklenen sonuç alınamayınca, 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanmaya gidildi. Kısıtlamanın ilk gününden itibaren vaka sayılarındaki düşüş vatandaşları heyecanlandırırken bazı kişiler, test sayılarının azalması sebebiyle vakaların düşük göründüğü, çok test yapılırsa vakaların da yükseleceği iddiasında bulundu.

HASTANEYE BAŞVURANLARIN SAYISINDA YARI YARIYA AZALMA

Bugün Edirne'de yaptığı açıklamada iddiaları yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, ''Vaka sayısındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak, asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı yaklaşımlar görüyoruz. Testler semptom gösteren ya da temaslı kişilere yapılmaktadır'' dedi. Tam kapanma süreciyle ilgili de konuşan ''Tüm Türkiye’de hastaneye başvuranların sayısı yarı yarıya düşmüştür'' şeklinde konuştu.

Bakan Koca'dan müjde: Hastaneye başvurular yarı yarıya düştü!

Bölge Değerlendirme Toplantısı için geldiği Edirne'de Vali Ekrem Canalp'i ziyaret eden Bakan Koca, ziyaretin sonunda gazetecilere açıklamada bulundu. İllerin durumunu yerinde değerlendirmek için şehir şehir gezen Bakan Koca, bugün Trakya'daki dört ildeki son durumun ele alınacağını, cuma günü ise Antalya'ya giderek orada değerlendirme yapacağını belirtti. 

Bakan Koca'dan müjde: Hastaneye başvurular yarı yarıya düştü!

"ASILSIZ VE İYİ NİYETLİ OLMAYAN İDDİALAR"

Son haftalarda pozitif vaka sayılarındaki artış nedeniyle tam kapanmaya geçilmek zorunda kalındığını belirten Koca, bu sayede vakalarda hızlı bir düşüş yaşanacağının umulduğunu, şimdiden hastaneye yatışlarda durumun hissedilir etkilerinin görüldüğünü söyledi.

Vaka sayıları ile test sayıları arasında bağlantı kurularak ortaya atılan asılsız iddialara da dikkan çeken Bakan Koca, "Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz. Buradan bir defa daha ifade etmek isterim. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalar ile temasın azalması beklenen bir durumdur. Bu da hem polikliniğe olan müracaatları hem de filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir." şeklinde konuştu.

Bakan Koca'dan müjde: Hastaneye başvurular yarı yarıya düştü!

"TEST SAYILARI SEBEP DEĞİL SONUÇ"

Test sayılarının düşmesinin, vaka sayılarındaki azalışın sebebi değil sonucu olduğunu ifade eden Bakan Koca, 14 aydur verilen mücadeleye dikkat çekerek tam kapanmanın zaruret haline geldiğini, sürecin sonunda ise vaka sayılarının çok azaldığı gerçek bayramı yaşamak istediğini ifade etti. 

Bakan Koca'dan müjde: Hastaneye başvurular yarı yarıya düştü!

Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorunda olunduğunu vurgulayan Bakan Koca, "Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.