Bakan Koca'dan vaka ve üçüncü doz aşı açıklaması! Soru işaretlerini tuzla buz etti

Bakan Koca'dan vaka ve üçüncü doz aşı açıklaması! Soru işaretlerini tuzla buz etti

Sağlık Bakanı Koca, BioNTech aşısı olan vatandaşlara üçüncü doz aşının şuan için yapılmayacağını söyledi. Vakalar hakkında bilgi veren Koca," Aktif vakalarımızın yüzde 50'den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşmaktadır." dedi.

Türkiye'de koronavirüs salgınında yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakan Fahrettin Koca yazılı açıklamada bulundu. Bakan Koca, salgındaki son gelişmeler, BioNTech aşısı olan vatandaşlara üçüncü doz aşı yapılıp yapılmayacağı konuları hakkında konuştu.

AKTİF VAKA SAYISINDA TEDİRGİN EDEN DURUM

Türkiye'de aşılamanın yüksek bir orana yaklaştığının belirten Bakan Koca, bu durumun vaka sayılarının yaş ortalamasının düşürdüğünü söyledi. Sözlerine devam eden Bakan Koca, " Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 50'den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşmaktadır. Gençlerimizin daha çok hastalığa yakalanıyor olmasının ardında aşılama programımızda 18 yaş ve üzerinin öncelikli olması var. Bununla birlikte gençlerimiz aktif vakalar içinde daha yüksek oranda bulunsalar da bu durum hastaneye yatışlara ve yoğun bakıma girişlere yansımamıştır." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'dan vaka ve üçüncü doz aşı açıklaması! Soru işaretlerini tuzla buz etti

VEFAT EDEN VATANDAŞLARIN YAŞ ORTALAMASI 70 VE ÜZERİNDE

Salgına yakalanan genç hastaların hastaneye yatışa daha az ihtiyaç duyduğunu da ifade eden Koca," Ancak gençlerimiz hastalığın ailelere ve büyüklere taşınmasında rol oynamaktadır. Son 1 ay içinde vefat eden vatandaşlarımız içinde en büyük oran 70 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdadır." dedi.

Bakan Koca'dan vaka ve üçüncü doz aşı açıklaması! Soru işaretlerini tuzla buz etti

ÜÇÜNCÜ DOZ AŞILAMA YAPILACAK MI?

Bakan Koca, 2 doz mRNA tabanlı BioNTech aşısı olmuş vatandaşlara üçüncü doz aşı yapılıp yapılmayacağına ilişkin de açıklama yaptı. Bakan Koca, 2 doz BioNTech aşılarının 4 ay önce yapıldığını anımsatarak, "Halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinden yapılan incelemelerimiz sürmektedir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur. İnaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3. doz aşılarını ister mRNA ister inaktif aşı ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum." açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.