Bakanlık gıdada sahtecilik yapanlara göz açtırmıyor, 69 firma hakkında işlem yapıldı

Bakanlık gıdada sahtecilik yapanlara göz açtırmıyor, 69 firma hakkında işlem yapıldı

Tarım bakanlığı gıdada sahtecilik yapan halkı bilerek zehirlemeye çalışan zehir tacirlerine göz açtırmıyor. Bakanlık 69 firmaya ait 136 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilerek işlem yapıldı.

Tarım bakanlığı gıdalarda taklit ve tağşiş yaparak halkın sağlığını hiçe sayarak alınan tüm önlemlere rağmen bir şeklde hile ve sahtekarlık yaparak halkı zehirlemeye çalışan firmaları sıkı bir şekilde denetlemeye çalışarak adeta sahtekarlara göz açtırmıyor.

 

tarım Bakanlığı, bu bağlamda gıdada hile yapan firmaları ifşa etmeye devam ediyor. Bakanlık bu kapsamda taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin listesini paylaştı. Bal, çikolata, toz biber, enerji içeceği, et ve tavuk ürünleri, süt ve süt ürünleri, zeytinyağı ve bitkisel gıda takviyeleri gibi birçok üründe hile yapıldı yapılan denetimler sonucunda .69 firmaya ait 136 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilerek işlem yapıldı.


ZEHİR TACİRİ FİRMALARIN TÜM BİLGİLERİ DUYURULDU

Bakanlığın yayınladığı listede laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden yurt içinde piyasaya sürerek kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunuldu.


69 FİRMANIN 136 ÜRÜNÜNDE HİLE TESPİT EDİLDİ

69 firmaya ait 136 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edildi. 2012 yılından bu güne kadar 1551 firmaya ait 3492 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı da belirtilerek işlem yapıldı.

Tarım Bakanlığında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir." dedi.


İŞTE GIDADA HİLE YAPAN FİRMALAR VE ÜRÜNLERİ


Bakanlık tek tek açıkladı! İşte gıdada hile yapan firmalar ve ürünleri

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg

14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg

18.jpg19.jpg20.jpg17-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.