Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Günlük hayatın en fazla yaşanan sorunlarından biri şiddetli baş ağrısıdır. Gündelik olarak hayatın stresli boyutu ve problemlerinden dolayı birçoğumuzda baş ağrısı görülmektedir.

Günlük hayatın en fazla yaşanan sorunlarından biri şiddetli baş ağrısıdır. Gündelik olarak hayatın stresli boyutu ve problemlerinden dolayı birçoğumuzda baş ağrısı görülmektedir. Hastalığın olmadığı durumlarda da ortaya çıkan baş ağrısının sebebi ise sorunların neden olduğu psikolojik olaylardır. Farklı sebeplerle kronikleşen baş ağrısı yaşayan insanların yaşam kaliteleri düşer ve günlük verimleri büyük ölçüde azalır. Gerekli olan kontrollerin yapılmasından sonra kişide herhangi bir problem yoksa, baş ağrısı tamamıyla psikolojik olduğu ve kişinin sahip olduğu alışkanlıklarını değiştirmesi önerilir. Bu durumda ise uzmanlar bazı görüşlerini ve önerilerini paylaşıyor. Baş ağrılarının sebebi hastalık kaynaklı ise bu durumda tedavi için uzman doktorlardan yardım alınmalıdır. Baş ağrısına sebep olan durumlar Baş ağrısı birçok farklı sebep ile görülebilir. Genelde ise günlük yaşamın stresi, yeme ile içme alışkanlıkları ve düzensiz şekilde uyku ve zararlı alışkanlıkların sebep olduğu görülmektedir. İnsanlarsa yaygın şekilde karşımıza çıkan baş ağrılarının sebepleri:

- Migren kaynaklı baş ağrısı: Atak şeklinde ortaya çıkan baş ağrısı genel olarak başın tek bir bölgesinde zonklama biçiminde görülür. Uzun süren ağrı, ışık ve sese duyarlı olduğundan dolayı görülme ihtimali  yüksektir. 

- Gerilim Baş Ağrısı: Bu ağrının en genel sebebi bilinmeyen baş ağrısı, genel anlamda stres ve sıkıntıdan dolayı ortaya çıkar. Başın çevresini kaplayan bu ağrı, basınç ve zonklama ile beraber kendisini gösterir. 

- Küme Baş Ağrısı: Birkaç hafta süren nöbet şeklinde  şiddetli ağrı olarak görülür. Küme baş ağrısına sebep olan şeyler ise yeme ile içme alışkanlıklarından ve hormanal kaynaklı olarak meydana gelir. 

- Tansiyon Kaynaklı Bağ Ağrısı: Yüksek tansiyon bulunan kişilerde ortaya çıkan bu baş ağrısı türüdür ve genel olarak ense kökünden yayılan ağrılardır.

Dinmeyen Şiddetli Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Normal şartlarda bir kronik hastalığı olmayan hastalarda ortaya çıkan baş ağrılarının tedavisi yapılması amacıyla ilk olarak neden kaynaklı olduğu tespit edilmesi için doktora danışmak ve daha sonrada sonuca göre tedavi uygulanması gerekir. Yapılan tanı kontrollerinin ardından bir problem olmadığı durumlarda da şiddetli baş ağrıları var ise direkt olarak yaşam şartlarının değiştirilmesi gerekir. Şiddetli baş ağrısından kurtulmak için önerilen bazı kolay şeyler şunlardır:

- Beslenme alışkanlığını daha sağlıklı öğünler ile doğru saatlere yaymak ve daha ölçülü beslenin. Öğünler arasında çok ara vermemek gerekir aksi takdirde bu da baş ağrısına sebep olur. Bu sebeple de kişinin kendisini çok aç bırakmaması gerekir. 

- Günlük bol içilmelidir. Az miktarda su içmek baş ağrısına sebep olmaktadır. Bu sebeple günlük olarak minimum 2 litre su içilmesi önerilir.

- Düzenli ve kaliteli şekilde uyku uyumak baş ağrısının geçmesinde büyük katkı sağlayan en önemli öneriler arasında yer alıyor. 

- Sigara ve alkol tüketimini mümkün olduğu kadar azaltmak ve mümkün olduğu kadar da bırakmak

- Stres baş ağrısına sebeplerden biridir ve stresten her daim uzak durmak gerekir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.