Belçika'da Vakalar Artıyor

Belçika'da Vakalar Artıyor

Koronavirüs nedeniyle dünyadaki ülkeler arasında nüfus olarak oranlara bakıldığında en çok ölümün meydana geldiği ülkeler arasında en başta gelen Belçika'da, koronavirüs salgınında ikinci dalganın başladığı ifade ediliyor.

Koronavirüs nedeniyle dünyadaki ülkeler arasında nüfus olarak oranlara bakıldığında en çok ölümün meydana geldiği ülkeler arasında en başta gelen Belçika'da, koronavirüs salgınında ikinci dalganın başladığı ifade ediliyor. Avrupa Hasatlık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Belçika'da ülkenin büyük kesimini içerisine alan Flaman bölümünü, "turuncu bölge" olarak ilan etti. Ulusal Güvenlik Konseyi bugünden başlayarak önlemlerin daha fazla sıkılaştırılması kadarını aldı. Koronavirüs sebebiyle Mart ayının hemen başında kilitlenmeye giden ve katı kurulları uygulayan Belçika, son 10 gün içinde vaka sayılarında ve hastaneye gelenlerin sayısında ciddi artış olduğu bildirildi. Haftanın başında günlük korona hastası sayısı 416'ya kadar çıktı. Günlük ortalama olarak vaka sayısında ise 220 civarında olduğu görülüyor. Belçikalı uzmanların verdiği bilgilere göre, vaka sayılarında Mart ayı içinde kilitlenme öncesindeki aşamaya kadar ulaştı. 

İkinci Dalga Başladı Uyarısı

Brüksel Özgür Üniversitesi'nden biyoistatistik uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Kurta Barbe'nin açıkladığı bilgiye göre koronavirüs salgını için ikinci dalga şu anda başladı. Belçikalı uzman ayrıca, Facebook hesabı üzerinden paylaştığı grafikleri örnekleyerek, Eylül ayı içinde hastanelere gelen hasta sayısının kesin bir biçimde artacağını ve Kasım ayı içinde de salgının zirve yapacağını söyledi, Mayıs ayı içinde ikinci dalga için yapılan kötü senaryo tahminlerin gerçeğe dönmeye başladığını aktardı. Resmi verilere bakıldığında, şu an için ülke genelinde koronavirüs bulaştırma katsayısı (R değeri) ortalama olarak 1,5 civarında bulunuyor. Fakat bu oran Anvers (Antwerpen) eyaletinde 2'nin üzerine kadar çıkıyor. Özellikle de kalabalık düğün törenlerin yapılması ve nargile kafelerinin açılması sebebiyle virüsün Antwerpen çevresinde daha hızlı bir şekilde yayıldığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.