Bilim insanlarından vatandaşlara uzmanları dinleyin çağrısı!

Bilim insanlarından vatandaşlara uzmanları dinleyin çağrısı!

Bilim insanları, vatandaşları uyararak koronavirüs salgını ve aşı sürecinde uzman isimlerin açıklamalarının dinlenmesini ve verilen tavsiyelerin uygulanması gerektiğini ifade etti.

Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşılara ilişkin aşı karşıtlığına hakkında değerlendirmelerde bulunan Toplum Bilimleri Üyesi Necmi İlhan ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vatandaşları uzman isimlerin açıklamalarını dikkate almaları konusunda uyardı.

DOĞRU BİLGİ KAYNAKLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Prof. Dr. Necmi İlhan, salgının başından bu yana yaşanan bilgi kirliğinin aşı çalışmalarında da sürdüğünü ifade ederek, "Toplumun yapması gereken, doğru bilgi kaynaklarına yönelmek olmalı. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile saygın ve alan uzmanı hekimlerin önerileri, kuşkusuz en güvenilir kaynak olacaktır. Ben de bir sağlık çalışanı olarak ilk gelen aşıdan olacağım. Topluma ve çevreme de aşı olmalarının doğru olacağını söylemek isterim." dedi.

Bilim insanlarından vatandaşlara uzmanları dinleyin çağrısı!

"LÜTFEN MASKENİZİ TAKIN, KALABALIKLARA KATILMAYIN"

"Bu acımasız hastalığa yakalanan her yaşta insanın dramına her gün yüzlerce kez şahit oluyorum." diyen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, "Lütfen maskenizi düzgün takın, lütfen kalabalıklara katılmayın, lütfen el temizliğiniz için cebinizde kolonya bulundurun ve sık sık ellerinizi yıkayın diye aylardır yalvarıyorum. Bununla birlikte şunu üzüntüyle görüyorum ki çok aldırmaz bir kesim bu hastalığın ne kadar korkunç olduğunu anlamakta zorluk çekiyor." diye konuştu.

"AŞININ NE BÜYÜK BİR NİMET OLDUĞUNU GÖREMİYORUZ"

Kayıpmaz, aşının çıkmasını salgından kurtulmak ümidiyle beklediklerini ifade ederek," Aşıda çok ümit verici gelişmeler kapımızda ve biz bunun ne büyük bir nimet olduğunu göremiyoruz. Hangi yöntemle üretilmiş olursa olsun etkinliği ve güvenilirliği ortaya konmuş, ülkemizde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK) faz-3 çalışmalarının erken sonuçlarını da görerek erken kullanım izni verdiği her aşı bizim için değerlidir." ifadelerini kullandı.

Bilim insanlarından vatandaşlara uzmanları dinleyin çağrısı!

"KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE AŞIYA KARŞI OLMAK DOĞRU DEĞİLDİR"

"Aşının hangi firma, hangi ülke tarafından üretildiğine bakılmaksızın en fazla insanın aşı olması, bu salgının kökünün kazınması için olmazsa olmazdır." diyen Kayıpmaz şunları kaydetti:

"Sosyal medyada dolaşan kulaktan dolma bilgilerle, önyargılarla aşıya karşı olmak doğru değildir. Çözüme de katkı sağlamaz. Her birimiz bu hastalıktan kurtulmayı istiyor muyuz, istiyoruz. Öyleyse tıpkı çiçek hastalığında olduğu gibi aşımızı vurulalım ve bu mücadeleye katkı sunalım. Bu sayede çocuklarımız okullarına, esnafımız müşterilerine, parklar ve bahçeler eski günlerine kavuşabilsin."

Bilim insanlarından vatandaşlara uzmanları dinleyin çağrısı!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.